28. 02. 2020

Kağıthane Belediyesi gelenekleri yaşatıyor

e-Posta Yazdır PDF

Kağıthane Belediyesi geleneksel Sadabad Yaz Etkinlikleri'nde Osmanlı geleneklerini yaşatıyor.

Kağıthane Belediyesi’nin düzenlediği geleneksel Sadabad Yaz Etkinlikleri'nde hem Osmanlı gelenekleri yaşatıldı, hem de baharın habercisi Hıdırellez büyük bir coşkuyla kutlandı. Kağıthane Hasbahçe'de düzenlenen etkinliğe Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç’ın yanı sıra AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal, AK Parti İlçe Başkanı Faruk Gökkuş ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinlikte yer alan Ahilik programında Osmanlı'da çıraklıktan ustalığa geçişi ve  esnaflığın ahlaki kurallarını betimleyen şed kuşanma merasimi canlandırıldı. Osmanlı'da bir ustanın çırağını kalite ve standart ölçülerine göre iş yapabilecek dürüst ve güvenilir bir sanatkar olarak yetiştirdiğini ilan etmesi olarak adlandırılan Şed Kuşanma töreni, vatandaşlar tarafından büyük ilgi ile izlendi.

Hıdırellez ateşi yakıldı
Ahilik ve Şed Kuşanma Töreni’nin ardından Hıdırellez kutlamaları başladı. Türklerin Orta Asya'dan bu yana sürdürdüğü Hıdırellez geleneği geniş bir katılımla ateş üzerinden atlanılarak yaşatıldı. Hıdırellez ateşinin üzerinden ilk atlayan Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç oldu.

Başkan Kılıç etkinlikleri değerlendirdiği konuşmasında; “Şed kuşanma törenlerini gerçekleştirdik. 122 yıl önce Hasbahçe'de yapılan bu törenleri bizler de geleneksel hale getirerek 12'ncisini düzenliyoruz. Ramazana kadar Hasbahçe'yi dolu dolu kullanacağız. Ramazan'da da yine etkinliklerimiz devam edecek” dedi.

Vatandaşlar yanan ateşin üzerinden atladıktan sonra dağıtılan kuzu çevirme ve pilavı yerken çocuklar da eğlencenin tadına vardı. Palyaçolar tarafından yüzleri boyanan çocuklar, kendileri için kurulan özel oyun alanında keyifli vakit geçirdiler.