28. 02. 2020

İstanbullular Sadabad etkinliklerinde buluştu

e-Posta Yazdır PDF

Kağıthane Belediyesi’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği ‘Sadabad Yaz Etkinlikleri’ne vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Kağıthane Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen ‘Sadabad Yaz Etkinlikleri’ renkli görüntülere sahne oldu. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikler kapsamında 6 dalda yarışmalar düzenlendi.  kapsamında üç gün boyunca güreş müsabakaları, cirit şöleni ve okçuluk yarışları düzenlendi. Kağıthane Belediyesi’nin gerçekleştirdiği etkinlikler renkli görüntülere sahne olurken etkinliklere İstanbulluların ilgisi yoğundu. Kağıthane Hasbahçe’de düzenlenen ‘Sadabad Yaz Etkinlikleri’nde Ahilik Şed Kuşanma, Hıdırellez Şenliği, Yağlı Güreş Müsabakaları, Okçuluk, Bisiklet ve Uçurtma Yarışması ile Cirit Gösterisi gerçekleştirildi.   

Geleneği yaşatıyoruz
Konu ile ilgil açıklamalarda bulunan Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, tarihe saygı düşüncesi ve vefa duygusuyla Sadabad Yaz Etkinlikleri programını geleneksel hale getirdiklerini belirterek, "Tüm geleneksel sporlarımızı burada gerçekleştiriyoruz. Biz her sene Sadabad yaz etkinlikleri adıyla etkinliklerimizi sürdürüyoruz. Bu senede her sene olduğu gibi yine şed kuşatma törenleri ve Hıdırellez’i birlikte başlattık. Yağlı güreşlerimiz var Kırkpınar’a alternatif son derece güzel bütün başpehlivanların katıldığı bir etkinlik oldu. Çocuklarımız için uçurtma şenlikleri ve bisiklet yarışma etkinlikleri düzenledik. Yine okçuluk müsabakaları geleneksel model okçuluk o müsabakalarımız yapıldı. Bunun yanında ciritlerimiz var Anadolu’nun dört bir yanından değerli sporcularımız katıldığı cirit etkinliklerimiz nefesleri kesti. Tarihi bir alan tarihi yerlerimizi restore ettik, tarihi bilgilerimizi derledik topladık. Birçok kitap hazırladık, Bu etkinlikle geleneksel sporlarımızı yaşatıyoruz” şeklinde konuştu.