Erzincan, içerisinde barındırdığı doğal özelleklerinin yanında su kaynakları bakımından son derece zengindir.

Girlevik Şelalesi
Erzincan`ın 30 km. güneydoğusunda, Çağlayan nahiyesinde bulunan Şelale, doğal güzellikleri ve dinlenme yerleri ile ilgi çekmektedir.

Şelalenin hemen yanı başında piknik yapmak hayli keyiflidir. Yakınındaki lokantalarda bulunan üretme havuzlarında yetiştirilen alabalık ve özel olarak hazırlanan ızgara tavukla, yerli ve yabancı turistlere hizmet verilmektedir.

Girlevik Şelalesinin suyu Kalecik Köyü’ndeki kayalıklardan dokuz ayrı yerden kaynar ve bir dere yatağı vasıtası ile şelaleye kadar ulaşır. Şelalenin yüksekliği 30-40 m. olup, yöreye özgün taştan oluşan üç kademe halindedir. Şelalenin çevresi bitki örtüsünden ötürü yöre halkının mesire yerleri olarak yararlandığı en önemli dinlenme yeridir.

 

Otlukbeli Gölü
Otlukbeli Gölü'nün en önemli özelliği, çanağının ve oluşumunun göl türleri içerisinde günümüze kadar bilinenlerin içerisinde dünyada tek tip oluşudur.

İlçe merkezinin 6 km kuzeybatısında olan traverten şeddi (Maden sularının oluşturduğu traverten şeddi) gölünün oluşumu günümüzde halen devam etmektedir. Otlukbeli Gölü'nün en önemli özelliği, çanağının ve oluşumunun göl türleri içerisinde günümüze kadar bilinenlerin içerisinde dünyada tek tip oluşudur.Göl, bu özelliğinden dolayı, doğal anıt olarak da nitelendirilmektedir.


Kemaliye (Eğin) Karanlık Kanyon
Dünyanın 2'nci büyük kanyonunun Erzincan ilinin Kemaliye ilçesi'ndeki KARANLIK KANYON olduğunu biliyor musunuz?

Karanlık Kanyon, benzerlerini ABD‘de Grand Canyon‘da ve Avrupa’da Alpler‘de görebileceğiniz, yer yer 500-600m, kapalı bir ekosistemi oluşturmuş bir doğa harikasıdır. Karanlık Su vadisine dik inen Karanlık Kanyon’dan Sandık köyünden Fırat ırmağı yatağına kadar inen “canyoning” sporuna elverişli bu vadi ayrı bir güzellik katmaktadır. Karanlık Kanyon’dan da geçen Kemah- Kemaliye arasındaki Fırat nehri rotası önemli kano dergilerinden biri olan Kanu-Magazine tarafından Avrupanın en iyi 10 rotası arasında gösterilmiştir.

 

Kadı Gölü
Kadıgölü, yüksek ve kayalık dağlardan gelmekte olan yeraltı suyudur. Eski dönemlerde Kemaliye ilçesinin elektrik üretimi Kadıgölü'nden karşılanırdı. Kadıgölü'nde alabalık yetiştirme tesisi vardır. Son zamanlarda tekrar elektrik üretiminin sağlanması için çalışmalara başlanmıştır.

Kadıgölü'nün yeşillikleri arasında tarihi bir yapı olan Orta Camii bulunmaktadır.


Ekşisu Mesire Alanı
Erzincan yöre halkının ve ziyaretçilerinin en uğrak yerlerinden biri olan aynı zamanda sosyal etkinlikleri ile ünlü Ekşisu Mesire alanı.

Alabildiğine geniş ve ferah görünümüyle tertemiz havası ile insanın içini ferahlatıyor. Ekşisu Mesire alanı ister aile olarak ister arkadaşlarınızla ister yalnız olarak gerçekleştirebileceğiniz piknik, gezi ve diğer bütün organizasyonlarda şehrin gürültüsünden uzak ve doğa ile baş başa kalabileceğiniz bir ortamdır. Barındırdığı yüzme havuzu, doğal kükürtlü havuzu, özel yapılmış piknik masaları, gezi parkları, kadın ve erkek için özel mescidi, ile Erzincan'ın en çok tercih edilen sosyal ve huzur mekanlarından biri olmaktadır.

 

Aygır Gölü
Şehir merkezine 45 kilometre uzaklıkta, Keşiş Dağları eteğinde yer alan ve 2 bin 850 metre yükseklikte olan Aygır Gölü, Türkiye'nin en yüksek krater gölleri arasında yer alıyor.

Doğal güzelliği, temiz havası ve çevresinde yetişen dağ bitkileriyle dikkati çeken gölde, alabalık da bulunuyor. Her yıl Üzümlü Belediyespor ve Üzümlü Spor'un ortaklaşa düzenlediği "Tekçam, Aygır Gölü, Dağ Yürüyüşü ve Kamp Etkinliği" gölün geleneksel hale gelen tek etkinliği olurken, aynı spor kulüpleri tarafından isteğe göre doğaseverler için özel turlar da düzenleniyor. Düzenlenen organizasyonlarda, dağ yürüyüşü, kamp, kaya inişi, gölde bot gezisi, kayak ve balık tutmak gibi faaliyetler yapılıyor.


Refahiye Dumanlı Yaylaları
Refahiye İlçesinin batısında, Soğukgöze ve Karaçam mevkiileri arasında yer almaktadır.

Dumanlı Yaylası, Refahiye ilçe merkezinin hemen üzerinden başlayıp güneye doğru uzanan bir alan içerisindedir. Denizden yüksekliği 2000 m olan dumanlı yaylaları genelde çam ormanları olmak üzere çayır ve bitkilerle kaplıdır. Doğal güzelliği, temiz havası, bol soğuk su kaynakları, av hayvanları ve kamp imkanları ile yaz ve kış turizmine açıktır.

 

Esence Yedigöller
Çayırlı ilçesi üzerinden gidilen bu göller ve dağ 3000 metre üzerindedir. Çok güzel bir doğa manzarasına sahiptirler. Esence dağı zirvesi 3549 metre civarındadır.

 

Ardıçlı Gölü
Erzincan merkeze 10 kilometre uzklıkta bulunmaktadır.