Suyu sert İnsanı mert
Erzincanlılığım geliyor bazen aklıma
"Dert bir değil ki elvan elvan" oluyorum...
Yağmur bulutları gibi simsiyah doluyorum..

Bazen ne diyorum biliyor musun Erzincan, seni yazmak ne kadar zor.
Sen anlatmak ne kadar zor.

Bir çok medeniyete ev sahipliği yaptın ama geçmişini silmek için kendini bilmezler bağrına kazma vurdular.

Efsanelerin peşinden koştular, ellerinde kazma kürek, gitmedikleri yer kazmadıkları yapı bırakmadılar. Kısa yoldan zengin olmak isteyen kendini bilmezler delik deşik ettiler geçmişini.

Mesala Kemah Kalesi.
Hep merak edilir gizli geçitleri.
Tarihin en büyük tanığıdır.
Bir efsane dolaşır, içinde hazine var diye. Sana da acımadılar bu define avcıları gezli geçitlerini hazine bulaşağız diye yerle yehsan ettiler. Tarihi silip attılar.

Erzincan ve ilçelerindeki tarihi yapılar, hiç acımadan talan edildi. Taşın altında altın hazine aradılar. Bilmediler ki taşın altında hazine olmaz, kazdılar da kazdılar. Vurdukları her kazma darbesiyle kültürel mirasımızı yok ettiler.

Erzincan Valiliği kentte düzenlenen Uluslararası Erzincan Tarihi Sempozyumu’nun sonuç bildirgesini kitap olarak yayımladı. Erzincan tarihine ışık tutacak çok sayıda araştırmanın yer aldığı kitapta kentteki tarihi eserlerin ve yapılar nasıl yok edildiği açıkca gözler önüne serildi.

Kaçak kazılar nedeniyle bir kenttin tarihi yok olmakla karşı karşıya. Yetkililerin bir an önce konuya el atmaları ve kültürel miraslarımıza sahip çıkmaları gerekmekte.

Bundan sonra ne olacak, ayakta kalmata zorlanan tarihi mirasımıza korunacak mı yoksa kalanlarda talan mı edilecek onu da bize zaman gösterecek.