Ekmeğinizin küflenip çöpe gitmesin istiyorsanız ekmeğin küflenmesini bu yöntemlerle önleyebilirsiniz.

Buzluğa sadece sebzeleri ya da etleri koyabileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz... Çünkü ekmekler 6 aya kadar buzlukta bozulmadan kalabiliyor!

Eğer aldığınız ekmekleri dilimletip tüketeceğinizden fazlasını buzluğa atmayı denerseniz hem aldığınız ekmek çöpe gitmez hem de evde her zaman ekmeğiniz olur.

Benim 6 ay ekmek saklamaya ihtiyacım yok, haftayı bitireyim yeter diyenlerden misiniz? Sorun yok, o zaman buzdolabı sizin için yeterli olacaktır. Ekmeğinizi dışarıda ve özellikle güneş altında bıraktığınızda çabuk küflenir. Buzdolabında ya da serin yerlerde saklamayı denerseniz küflenmesi epey uzun sürer!

Fırından aldığınız ekmeklerin çok çabuk küflenmesinden şikayetçiyseniz kendi ekmeğinizi kendiniz yapmayı deneyin! Ekşi mayalı ekmekler normal ekmeğe nazaran daha uzun ömürlü ekmeklerdir. Çünkü ekşi mayalı ekmeklerin asit oranı yüksektir. Bu sayede ekmeğin küflenmesi doğal olarak gecikir.

Ekmeğin içine katacağınız maddeler ekmeğin ömürünü uzatabilir... Doğal koruyucu olarak kabul edilen sarımsak, tarçın, bal ya da karanfil ekmeklerinizin malzemelerinden biri olabilirse küfe karşı daha dayanıklı ekmekler yapmış olursunuz.

Ekmeğin küflenmesine neden olan şey nemdir! Ekmeğin ıslanmasını ya da neme maruz kalmasını önlediğinizde ekmeğin ömrü otomatik olarak uzar...

Ekmeği nerede sakladığınız kadar neyin içinde sakladığınız da önemli! Naylon torbalar ısı arttığında terler, bu da ekmeğin nemle temas etmesine neden olur. Eğer ekmeğinizi kağıt torbayla saklarsanız nemlenmez ve elbette bu yüzden de küflenmez...

İsraf olmasın diye ekmeğin küflü tarafını koparıp yemeyi düşünüyorsanız sakın yapmayın! Küf bir ekmekle temas ettiğinde sadece görünen kısımlarını sarmış olmaz. Gözünüzle göremediğiniz her yer de artık küflüdür. Küflü ekmek sağlığınız için zararlıdır, aman dikkat!

Ekmek sepetinizde kalan kırıntılar ekmeğinizin küflenmesini hızlandırır. Ekmeğin bayat ya da küflenmeye başlamış diğer ekmeklerle temas etmemesi önemli.