Bahar aylarıyla birlikte doğada yetişen mantarlardan dolayı zehirlenme vakalarının da yaşanan artışa karşı uzmanlar vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

 

Ormanlık bölgelerde ağaç diplerinde yetişen mantarlar, kırsal alanlarda yaşayanlar tarafından toplanarak şehir merkezlerinde satışa sunuluyor. Kilosunun 20 ila 30 liradan satılan mantarlar ilgi görüyor ancak zaman zaman mantar zehirlenmelerine de yol açabiliyor.

 

Doğada yetişen mantarlar konusunda halkın yeterli bilgiye sahip olmadığına dikkat çeken yetkililer, “havaların ılıman gitmesiyle birçok mantar türünün doğada bol olduğunu, özellikle ilkbaharda çıkmaya başlayan ve bu sene havaların da ılıman gitmesiyle ülkemizde farklı isimlerle tanınan mantarlar doğada bol miktarda görülmeye başlandı. Bu mantarlar halkımız tarafından yaygın olarak toplanmakta ve sevilerek tüketilmektedir. Fakat bu mantarların diğer mantar türleri ile karıştırılmaları sebebiyle vatandaşlarımız zehirlenmekte, hatta hayatlarını kaybetmekteler. Bu tür zehirlenmeler, hep bilinçsizce veya kulaktan dolma bilgilerle mantar toplanması nedeniyle olmaktadır. Zehirli mantarı kurtlar yemez, kaynatmak zehir yapısını bozar gibi kulaktan dolma yanlış bilgiler var. Bazı mantarlar için bu geçerlidir ama halk arasında 'köy göçüren' veya 'ölüm meleği' olarak bilinen bilimsel adı 'amanita phalloides' olan mantarı kaynatmanız zehir yapısına hiçbir zarar vermez. Bilmediğiniz doğa mantarını tüketmeyin. Kültür mantarlarını tercih ediniz, bütün mantarlar yenir ama bazıları sadece bir kez yenir. Mantarların elbette doğru eller tarafından toplandığında tüketilmesini tavsiye ediyoruz ancak güvenmediğiniz tanımadığınız hatta o yörede hiç görmediğiniz kişilerden asla doğa mantarı almanızı tavsiye etmiyoruz” dediler.