İçişleri Bakanlığı’nın talimatı ile 81 ilde “Huzur ve Güven’ uygulaması gerçekleştirildi. Erzincan’da yapılan denetimlerde kurallara uymayan vatandaşlar uyarıldı.

Erzincan’ın giriş ve çıkışlarında uygulama

İçişleri Bakanlığı’nın talimatı ile valilikler ve kaymakamlıklar bünyesinde oluşturulan denetim timleri tarafından ‘Huzur ve Güven’ uygulaması gerçekleştirildi. Erzincan’da güvenlik güçleri, berber, kuaför, güzellik merkezleri, alışveriş merkezleri, ticari taksiler, pazar yerleri, toplu ulaşım alanları ile şehrin giriş çıkışlarında uygulama yaptı.


Ekipler, kentin giriş ve çıkışında yol kontrolü yaparken, yapılan kontroller sırasında maske takmayan sürücüler uyardı. Denetleme sırasından sürücüler ile esnaflar ise güvenlik güçlerine yapılan uygulama nedeni ile teşekkür etti.

Ülke genelinde 69 bin 657 noktada denetim gerçekleştirildi


İçişleri Bakanlığının 81 valiliğine gönderdiği genelge doğrultusunda gerçekleştirilen denetimlerde berber, kuaför, güzellik salonu, alışveriş merkezleri, ticari taksi, pazar yeri, şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım aracı olmak üzere toplam 69 bin 657 noktada denetim gerçekleştirildi.

Denetimlerde toplam 4 bin 310 idari işlem uygulandı. Yapılan uygulamada; 31 bin 625 berber, kuaför, güzellik salonu merkezi denetlendi. Korona virüs tedbirleri kapsamında alınan kararlara uymayan 657 berber, kuaför, güzellik merkezine idari işlem uygulandı.

10 AVM’ye işlem yapıldı

Yine 299 AVM ve AVM içindeki 2 bin 304 iş yeri kontrol edildi. Kontrollerde korona virüs tedbirlerine uymayan 10 AVM’ye ve AVM içindeki 277 işletmeye idari işlem uygulandı. Uygulamada, bin 669 pazar yeri kontrol edildi. Bu kontrollerde alınan tedbirler uymayan bin 588 esnafa ve sosyal mesafe ve maske takma kurallarına riayet etmeyen 672 kişiye idari işlem gerçekleştirildi.


Ticari taksi durakları denetlendi


Valilikler ve kaymakamlıklar koordinasyonunda ülke genelinde eş zamanlı yapılan denetimlerde, 16 bin 708 ticari taksi, taksi durağı denetlendi.

 

Denetimlere 723 ticari taksiye, 32 taksi durağına idari işlem uygulandı. 17 bin 52 şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım aracı denetlenirken, bu denetimlerde 260 firmaya, 91 yolcuya idari işlem gerçekleştirildi.

 

Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında sokağa çıkamayan 14 yaş altı çocuklar, kendilerine verilen 4 saatlik izinle evden çıktılar.

Maskelerini takıp parklara koştular

Çin'de ortaya çıkarak tüm dünyaya yayılan ve pandemi olarak ilan edilen Koronavirüs  tedbirleri kapsamında 20 yaş altı ile 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkması yasaklanmıştı. Koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan yasağın ardından 0-14 yaş arası çocuklara 4 saatliğine sokağa çıkma izni verildi. Saat 11.00'de başlayan izinle çocuklar günler sonra sokağa çıktı. Erzincan'da da dışarı çıkmanın heyecanını yaşayan çocuklar, maskelerini takıp parklara akın ederek güzel havanın tadını çıkardı.

Çocuklar güneşin tadını çıkardı

Çocuklarıyla güneşli havanın tadını çıkaran aileler, “Çok uzun zaman sonra yasağın ardından dışarı çıktık. Çocuklarımız yaklaşık 39 gündür dışarı çıkmıyordu. Havaların da güzelleşmesiyle iyi oldu bu. Parka geldik çocuklarımız güneşli havanın tadını oyunlar oynayarak çıkarıyor. Çocuklarımız da biz de mutlu olduk” dediler.