18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 106. yıl dönümü dolayısıyla Erzincan Garnizon Şehitliğinde tören düzenlendi.


Törende konuşan Erzincan Şehit Aileleri Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Zengin, “18 Mart'ta kahraman ordumuzun verdiği mücadele, yalnızca Türk tarihinin değil, dünya tarihinin de akışını değiştiren bir mücadele örneği olmuştur.” dedi.


Konuşmaların ardından Erzincan Valisi Mehmet Makas, Şehitlik Şeref Defterini imzaladı. Vali Makas yazısında, “Dönemin en modern ordularının dize getirildiği, ‘Çanakkale Geçilmez' sözünün tarihe altın harflerle nakşedildiği şanlı destanımızın 106. yıldönümünü kutlamak ve vatanı, bayrağı ve istiklali uğruna en değerli varlıkları olan canlarını vererek şahadet mertebesine ulaşan siz aziz şehitlerimizi anıyoruz” ifadelerin yer verdi.


Okunan Kuran-ı Kerim tilaveti ve yapılan dualardan sonra protokol mensupları şehit mezarlarını ziyaret ederek, mezarlara karanfil bıraktı. Vali Makas ve beraberindeki heyet daha sonra Deprem ve Hava Şehitliklerini ziyaret ederek, şehitler için dualar okudular.