Erzincan’da nükleer sanayide kullanılan, sezyum 137 radyoaktif maddesini satmak isteyen 3 kişi yakalandı.


Erzincan İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, yurtdışından kaçak yollarla Türkiye’ye getirilen ve nükleer sanayide kullanılan "sezyum 137” maddesi ele geçirdi.


Radyoaktif maddenin Erzincan’a getirileceğini ve burada satılacağı haberi üzerine Jandarma ekipleri operasyon için düğmeye bastı.

 

Konu ile ilgili Erzincan Valiliği’nden yapılan açıklamada, İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin, Sivas'ta ikamet eden 3 kişinin "sezyum-137" radyoaktif maddesine müşteri aradığı istihbaratı üzerine harekete geçtiği belirtildi.

 

Jandarma ekiplerinin kent merkezinde yürüttüğü fiziki ve teknik takip sonucunda cam tüp içerisindeki 20 gram ağırlığında "sezyum 137” radyoaktif maddesi ele geçirilirken, olayla iliği A.D, Ö.Y. ve N.M. gözaltına alındı.

 

Gözaltına alınan şüpheliler çıkarıldıkları mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.


Yakalan radyoaktif madde yapılan incelemenin ardından gerekli analizlerin yapılması amacıyla Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumuna gönderildi.


Sezyum 137 nedir?


Nükleer silah yapımında kullanılan Sezyum 137 elementinin insanların hayatının tehlikeye sokacak zararları ve yan etkileri bulunuyor. Teması halinde saniyeler içinde öldüren Sezyum 137, bilim dünyası tarafından oldukça tercih edilen bir element Sezyum 137 nükleer silah sanayii, nükleer silah yapımı ve tıp endüstrisinde kullanılıyor.