İliç Çöpler Köyü mevkiinde işletilen altın madeninin bulunduğu alanda toprak kayması meydana geldi.

Heyelan oluşan bölgede toprak altında kalanlar olduğu belirtildi.

İliç Çöpler köyündeki altın madeninin bulunduğu bölgede, büyük bir alanda toprak kayması meydana geldi.

İhbar üzerine olay yerine çok sayıda arama kurtarma ekibi sevk edildi.

Toprak altında kalanların olabileceği ihtimali üzerine ekipler, arama kurtarma çalışmalarına başladı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, madende çalışan "667 personelden 9 kişiye ulaşılamıyor. Kayma yer altında değil yer üstünde yaşandı. Zamanla yarışıyoruz 400 personelle arama kurtarma çalışması sürdürülüyor" dedi.

Bölgeye giden Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, “o bölgede olan arkadaşların tespiti yapıldı. Net bilgi vermek için beklemek lazım. Bu işlemde toprak dışarı çıkarılıp istifleniyor. O sırada bir toprak kayması gerçekleşiyor. Bütün arkadaşlarımız bunun nedeni üzerinde çalışıyorlar. Toprak altında kalan çalışanlar var, kişi sayısı belli değil” dedi.

Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'den olaya ilişkin bir açıklama yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Kamuoyuna duyurulur, Anagold Çöpler Altın Madeni işletmemizde, 13 Şubat Salı günü saat 14:28 sularında yığın liç alanımızda meydana gelen kaymadan duyduğumuz büyük üzüntüyü paylaşmak isteriz.

Yaşadığımız bu zorlu süreçte en önemli önceliğimizin, çalışanlarımız ve yüklenicilerimizin sağlık ve güvenliği olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Yaşanan bu elim olayın hemen akabinde bölgedeki çalışanlarımızla ivedilikle iletişime geçerek, acil durum planımızı devreye aldık ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına bilgi verdik. Anagold acil durum müdahale ekipleri ve AFAD birimlerine yapılan acil bilgilendirmeden hemen sonra, olayın meydana geldiği bölgede gerekli güvenlik önlemleri alınırken, tüm müdahaleler için hızlıca aksiyona geçildi.

Tüm faaliyetlerinde çalışan sağlığı ve güvenliğini merkeze alan bir kuruluş olarak bu zor zamanlarda da hem çalışanlarımız hem de paydaşlarımız ile birlik ve beraberlik içinde hareket edeceğiz. Yaşanan bu elim olayın etkilerini en aza indirmek için gerekli tüm adımları atmaya devam ederken, olayın ivedilikle açığa kavuşturulması için tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz.

Şeffaflık ilkemiz kapsamında gerekli merciler ve kamuoyunu gelişmelerle ilgili sürekli bilgilendireceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz. Saygılarımızla,