Kemaliye’ye bağlı Başbağlar köyünde, katliamın üzerinden 31 yıl geçmesine rağmen şehitlerin acısı tazeliğini koruyor.

Başbağlar köyünde 5 Temmuz 1993 tarihinde meydana gelen terör saldırısında hayatını kaybeden 33 vatandaş, olayın yıl dönümünde düzenlenen törenle anıldı.

28 kişinin kurşuna dizildiği, 5 kişinin evlerde diri diri yakıldığı katliamın üzerinden 31 yıl geçti. Şehitler köyü 'Başbağlar'da her yıl olduğu gibi yine teröre lanet okundu.

Kemaliye’ye bağlı Başbağlar köyünde 31 yıl önce şehit 33 kişi için anma töreni düzenlendi.

Başbağlar Şehitler Anıtı ziyareti ile başlayan anma programı, Kültür Evi önünde düzenlenen törenle devam etti.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda, Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından şehitler için dua edildi.

Programın açılış konuşmasını Başbağlar Muhtarı Ali Akpınar, katliamı günü köyde yaşananları anlatarak, olayın üzerinden 31 yıl geçmesine rağmen tek bir failin yakalanmadığını belirtti. Akpınar, "Bu katliamın unutulmaması ve gelecek nesillere daha iyi anlatılabilmesi için Kültür Bakanlığımız tarafından bir film yapılmasını istiyoruz" dedi.

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu Başbağlar katliamını unutmanın, yaşanan acıyı tarifin mümkün olmadığını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, "PKK'lı teröristlerin, akşam namazını kılmak için köy camiine vatandaşlarımız meydanda toplayarak kurşuna dizdi. Köy camisini, okul ve köydeki evlerin tamamını ateşe verdiler ve toplam 33 vatandaşımızı maalesef şehit ettiler. Burada sıkılan kurşunlar, elbette sadece buradaki köylülerimizi değil ama insanlığı, insanlığın vicdanını ve tüm milletimizi hedef aldı. Yaşanan bu elim olayların ardından Başbağlar, yaşadığı bu büyük acıya, birliğimize, bütünlüğümüze ve kardeşliğimize sıkılan kurşunlara rağmen korkmadı, metanetini korudu ve teröre asla boyun eğmedi. Bu toprakları terk etmedi, terk etmeyi bir kez bile düşünmedi. Hiçbir provokasyonlara kapılmadan devletine güvenmeye devam etti" diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel de, ”5 temmuz günü birileri aldıkları talimatla pusu kurdular. Beklediler ki köyün erkekleri camide toplansınlar. Akşam namazını takiben camiye giden, namazdan çıkanları aldılar, getirdiler ve 28’ini köyün meydanında katlettiler. Köyü ateşe verdiler, yaktılar 5 canımızı da arada aldılar. 33 şehidimizi bizim yüreğimizi yakarak tarih önünde hepimize emanet ettiler. Başbağlar rastgele seçilmiş bir yer değildi. Eylemin biçimi, sayısı asla rastgele değildi. 2 gün önce Sivas’ta Madımak otelinde canlar yanmıştı, 33 kişi hayatını kaybetmişti. Onlar sema durmaya gelmişlerdi inançlarına göre ibadeti yerine getiriyorlardı. Birileri onları katletti güya ona misilleme bu sefer bir cami çıkışında yine 33 kişi hayatını kaybetti. Hesap bu ülkede mezhep kavgası çıkarmak. Terör örgütü, terör örgütünü kullanan başka güçler mezhep kavgası çıkarır mıyız diye niyetlendiler” diye konuştu. Program şehitlik ziyaretiyle sona erdi.

Törene CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, 3.Ordu Komutanı Korgeneral Veli Tarakçı, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksoy, AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, vatandaşlar ve Başbağlar köylüleri katıldı.

33 masum cana kıydılar

5 Temmuz 1993'de, Kemaliye'ye bağlı Başbağlar Köyü'nde teröristler 33 sivili öldürüp köyün ateşe verilmişti. Akşam üzeri 100'e yakın PKK mensubu köyü bastı. Ezanın okunduğu sırada camiye giren örgüt mensupları cemaati zorla dışarı çıkardı. Örgüt propagandası yaptıktan sonra tüm erkekler kurşuna dizildi, burada 28 kişi öldü. Daha sonra köy ateşe verildi ve 214 ev, köy okulu, köy camii, yakıldı. Yakılan evlerde saklanan 1'i kadın 4 kişi de yanarak can verdi.