Kurban etinin nasıl tüketilmesi gerektiği en çok merak edilenler arasında yerini aldı.

Kurban eti ne zaman yenmeli, hemen yenir mi?

Kurban Bayramı’nda kesilen kurbanların etinin ne zaman yenilmesi gerektiği konusunda uzmanlar, açıklamalarda bulundu.

Uzmanlar, kurban etinin kesildikten hemen sonra tüketilmesi hangi sağlık sorunlarına neden olabileceğini belirttiler.

“Kurban eti, kesildikten hemen sonra tüketilmemelidir. Etin, yaklaşık 12-24 saat bekletilmesi gerekir” diyen uzmanlar, etin dinlendirilmesindeki öneme dikkat çektiler.

Uzmanlar, “eti taze tüketmeyin. Taze tüketilmeyecek tek gıda ettir. Etin mutlaka biraz bayatlaması gerekir. Çünkü hayvan olduğu zaman o ölüm sertliği denilen o yapı çözülsün, et sindirilebilirlik özelliği kazansın, et daha lezzetli olsun diye etin olgunlaşması gerekir dediler.

Kesilen kurbanın serin, güneş ışığı almayan, rüzgar esintisi olmayan bir yerde o gövdeleri bekletmekte yarar olduğunu belirten uzmanlar, kurbanuın aşil tendonu denilen yerden asarak etin liflerinin çözülmesini sağlamaya çalışın. Bunu yapılmazsa daha sonraki süreçlerde etin kalitesi düşük olacak ve etten yeterince faydalanamayacağız. Hayvan kesilir kesilmez eti parçalamaktan uzak durmak, mümkünse bir gün dinlendirdikten sonra işlemlere geçmekte yarar var. Bir diğer kural da hayvan kesildiği zaman kanının akıtılmasını beklememiz gerekiyor. Çünkü gövdede kalan kan da etin daha çabuk bozulmasına ve insan sağlığına zararlı hale gelmesine neden olabilir. O yüzden eti serin yerde dinlendirmek ve üzerini tülbentle örtmekte fayda var” dediler.