Uzun araba yolculuklarında şoförler için en büyük tehlikelerden biri ise uykusuzluktur.

Yolculuk sırasında uyanık kalmanın yollarını bilmek, hem sizin hem de yolcularınızın güvenliği için kritik öneme sahiptir.

Uzun mesafeli sürüşler, hem fiziksel hem de zihinsel olarak zorlayıcı olabilir. Şoförlerin yolculuk sırasında uykusuzluk yaşamamaları için bazı önlemler almaları, kazaların önlenmesi ve güvenli bir yolculuk için hayati önem taşır.

Bazen yola devam edebilmek için hızlı bir şekerleme yapmay ihtiyaç duyarsınız. Özellikle çıktığınız yol uzun sürecekse yola mutlaka araç kullanmayı bilen biri ile çıkmanız zaman zaman direksiyondan kalkabilmeniz için önemlidir.

Hiçbir şey iyi bir dinlenmenin yerini tutamaz - sadece birkaç saat (veya birkaç dakika!) olsa bile. Her şeyden önce, sağlıklı bir uyku çekmeye çalışın, böylece sürüşünüz için ve tüm gün boyunca iyi dinlenmiş olursunuz.

En sevdiğiniz müziklerden bazıları odaklanmanıza ve uyanık kalmanıza yardımcı olabilir. Sözlerini bildiğiniz bazı şarkıları çalın, böylece birlikte söyleyebilir ve beyninizi uyarabilirsiniz. Ya da enerjinizi yükseltecek ve kendinizi uyandıracak enerjik bir şeyler çalın.

Kafein günlük hayatımızda da uykumuzu dağıtmak için sıklıkla kullandığımız bir uyarıcıdır. 2012 yılında yapılan bir çalışma sadece bir fincan kahvenin bile uykusuzluğun etkilerini azaltmaya yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur.

Evden ayrılmadan önce 20 dakikalık bir egzersiz yapmak direksiyon başında uyanık kalma sürenizi büyük ölçüde arttırabilir. Egzersiz beyne giden kan akışını arttırır ve stres hormonu seviyenizi azaltır. Bunlar da sürüş esnasında sizi uyanık tutar.

Bazen bu stratejiler işe yaramaz çünkü zihniniz ve bedeniniz bir aracı kullanamayacak kadar yorgundur. İşte araç kullanmayı derhal bırakmanız gerektiğini gösteren bazı işaretler: Kontrolsüz ve sık esneme, odaklanma sorunu, göz kapaklarında ağırlık, başınızda eğilme hissi.