21. 02. 2020

Kemah Şehitler Anıtı açıldı

e-Posta Yazdır PDF

Kemah kırsalında, askeri aracın geçişi sırasında teröristlerin yola döşediği mayının patlaması sonucu şehit olan 9 asker için yapılan anıt törenle açıldı.

Açılışta konuşan Yüzbaşı Yunus Gündüz, "Bugün kutsal vatanımızın bütünlüğü uğruna canlarını feda eden adlarını kalplerimize yazdığımız 9 şehidimizi rahmet ve minnetle andığımız gündür. Tarih boyunca millet ve vatan sevgisinin en güzel örneklerini göstermiş olan milletimiz tarihe altın destanlar, sayısız ve eşsiz zaferler kazandırmışlardır. Bu destanları kanları ve canlarıyla yazan şehit ve gazilerimiz çoğu zaman imkansızlıklar içerisinde ancak muhtaç oldukları kudretin damarlarında ki asil kanda mevcut olduğunu bilerek hareket etmişlerdir. Onların mübarek kanlarının suladığı topraklar bizlere vatan olmuştur." dedi.

Gündüz, "Bu milletin şehitleri Türk adının dünyada duyulduğu andan itibaren şanlı bayrağımızı yer yüzünün pek çok noktasına taşıyarak üç kıtayı Türk yurdu haline getirenler, kurdukları devletler ve imparatorluklarla tarihe yön verenler, kazandıkları zaferlerle çağ kapayıp, çağ açanlar ve idealleri uğruna bedenlerini bu kutsal topraklar için toprağa koyanlardır." diye konuştu.

Yapılan anıt hakkında törene katılanlara bilgiler verildikten sonra 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk tarafından anıtın açılışı yapıldı.

Tören sırasında şehitlerin eşleri duygularına hakim olamayarak göz yaşlarını tutamadı.

Açılışa, Erzincan Valisi Abdulkadir Demir, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, Erzurum Jandarma Bölge Komutanı Tüm General Tünay Bilgen, 59. Topçu Er Eğitim Tugayı Komutanı Tuğgeneral Mustafa Güler, Erzincan Belediye Başkan Yardımcısı Seyfullah Kaban, askeri ve sivil erkan katıldı.

Geçtiğimiz yıl, Kemah ilçesi kırsalında 11 Ağustos 2008 günü saat 10.00 sularında askeri aracın geçişi sırasında teröristlerce döşenen mayının patlaması üzerine Kurmay Yarbay Miktat Şamdancı, jandarma uzman çavuşlar Gökhan Kuvat, Selim Kabataş ile erler Barış Demir, Önder Muratoğlu, Abdurrahman Bolat, Aydın Emer, Adem Bilaloğlu ve Murat Atsen şehit olmuş, 2 güvenlik görevlisi yaralanmıştı.