17. 10. 2019

Kemaliyeli kadınlar Gazenne’yi yaşatacak

Kemaliyeli Kadınlar Derneği (KEKAD)’nin hazırladığı ve KUDAKA tarafından desteklenen Geleneksel Kemaliye Gazenne Dokuması Yaşatma ve Koruma Projesi kapsamında üretilen ürünler Erzincan’da sergilendi.

Programın açılış konuşmasını yapan KEKAD Başkanı Hatice Mavuş KUDAKA 2010 Yılı Mali Destek Programı kapsamında hazırladıkları projenin kabul edilmesi ile Mayıs ayında eğitim faaliyetlerine başladıklarını belirtti.

Kemaliye’ye özgü bir dokuma türü olan gazennenin tamamen yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu ifade eden Mavuş, bir kültürel varlığın korunması adına geliştirilen bu proje kapsamında ev hanımlarının da ekonomik olarak bütçelerine katkı sağlamalarına imkan sunduklarını ekledi.

Kemaliye Kültür ve Kalkınma Vakfı ile Kemaliyeli Kadınlar Derneğinin ortaklaşa hazırladığı 154 bin TL bütçeli proje kapsamında bu güne kadar 25 bayana bu işin eğitiminin verildiğini sözlerine ekleyen Mavuş, bu rakamın ikinci etap ile 50’ye yükseleceğini vurguladı.

Programda konuşan Erzincan Belediye Başkanı Yüksel Çakır ise proje ile Erzincan Kültüründe önemli bir yere sahip Kemaliye’nin, Erzincan’ın tanıtımına yaptığı katkının ortada olduğunu ve bu tür projeler ile geçmişin geleceğe aktarılmasının önemine vurgu yaptı. Yapılan konuşmaların ardından davetliler sergiyi gezdiler.