Erzincan’ın yeraltı maddenleri gibi tarihi ve turizmi de keşfedilmeyi bekliyor. Yıllarca kentin tarihi ve kültürel özellikler anlatıldı durdu. Ama kendimiz anlatıp kendimiz dinledik. Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan kentin bu özelliğini nedense kimselere duyuramadık.  

Yıllarca seçilmişlerden ve atanmışlardan Erzincan masalları dinledik. Hep dinledik ve dinlemeye de devam ediyoruz. Anlatılanlar ne zaman hayata geçecek diye beklemeye başladık ve bekliyoruz.

Erzincan merkez ve ilçelerde bulunan tarihi eserler o bölgelerde yaşayanlar tarafından dahi bilinmiyor. Erzincan Kültür Turizm İl Müdürlüğü’nün web sitesinde bile detaylı ve aydınlatıcı bilgiler yok. Yüzeysel olarak kentin tanıtımı yapılmış. Sitede tarihi eserlerle ilgilii neredeyse bilgi dahi yok. ‘ne yenir, neresi gezilir’ gibi herkesin bildiği bilgiler verilmiş. Müdürlüğün daha geniş kapsamlı bir web sitesi yapması gerekir kanaatindeyim.

Tarih, kültür ve doğal güzellikleriyle insanlara ilham kaynağı olan Erzincan bir türlü turist çekemiyor. İlçelerin ayrı bir özelliğe sahip olduğu kentte, Kemaliye’nin Karanlık Kanyon’una yıl içinde çoğu yabancı turist olmak üzere gelenlerin sayısı yüzü bile bulmuyor. Girlevik Şalalesi’nin kışın sarkık buzu gazetelerde sadece resimaltı haber olurken, Refahiye’nin Dumanlı Ormanları ise Afrika’nın balta girmemiş ormanları gibi bugüne kadar gizemini korumuş durumda ve keşfedilmeyi bekliyor.

Kemah Kalesi, Tercan Mamahatun Kervansarayı ve bunlar gibi bir çok tarihi eser nedense ziyaretçi çekemiyor. Çekemiyor çünkü yeteri kadar tanıtılmıyor. Tarihi eserlerin yanında doğa harikası bir il olan Erzincan, Ergan Dağı Kayak Merkezi’nin tamamlanmasıyla birlikte yeni bir yola girdi.

Erzincan’da aynı anda 19 ayrı spor aktivitesinin yapılabilmesi de ayrı bir özellik. Yanlız bunu biz Erzincanlılardan başka bilende yok gibi.

Peki bunca özelliği bünyesinde barındıran Erzincan neden bu fırsatlardan yararlanamıyor ve ekonomiye kazandırılamıyor? Bunu da kenti yönetenlere sormak lazım.

Erzincan’ın son dönemlerde ivme kaybetmesi ve ekonomik olarak sıkıntı çekmeside gündemdeki yerini korumakta. Üniversite öğrencilerinin de okulların kapanmasıyla birlikte kenten ayrılacak olması esnafı düşündürmeye başlamış durumda. Kent şimdi gurbette yaşayan ve tatilini memleketinde geçirmek için gelecek Erzincanlıları beklemeye başlamış durumda.