Haziran’da yapılacak genel seçimler için partiler adaylarını belirledi. Lisitelere girmek için gece gündez çalışan aday adaylarından listelerde kendilerine yer bulanlar sevinirken, liste dışı kalanlar isi büyük üzüntü yaşadı. Hatta listelerdeki yerlerini beğenmeyenler, ya istifa etti ya da partisine küsüp gitti.

Erzincan’da partilerin adaylarını açıklamasının ardından özellikle AK Parti’de büyük bir sürpriz yaşandı. Favori gösterilen adayların listeler de yer almaması şaşkınlıkla karşılandı. Ak Parti’de mevcut milletvekili Sebahattin Karakelle’de bu dönem liste dışı kalan isimlerden oldu.

Erzincan’da seçim çalışmalarına başlayan adaylar, projelerileriyle halka gidecek yapacakları çalışmaları anlatıp oy isteyecek.
Durum onu gösteriyor ki bu seçimde
Erzincan’da Ak Parti, CHP ve MHP kıyasıya bir yarışın içinde olacaklar.

Bu seçimde en büyük şoku yaşayanlar Erzincanlılar oldu. Listelerni açıklanmasıyla birlikte çeşitli partilerden aday adayı olan 80’e yakın Erzincanlıdan neredeyse tamamı dışarıda bırakıldı. Kaldı ki Erzincanlı mevcut milletvekilleri de liste dışı kalmıştı.

İstanbul’da Ak Parti listelerinde sadece 2. bölgeden Muharrem Baltacı yer alırken oda 23. sıradan aday gösterildi. MHP İstanbul 1. bölgeden iki ismi listelerine koyarken, 13. ve 17 sırayı verdi. CHP ise Erzincanlıları, 9. 16. 22. ve 29. sıralara yerleştirdi. Mevcut duruma göre baktığımız da aday gösterilen Erzincanlıların pekte seçilme şansı bulunmuyor. Bu durum herkesin aklına Erzincanlılar siyasetten siliniyor mu?
düşüncesini getirdi.

Bir milyona yakın Erzincanlının yaşadığı İstanbul’da, Erzincanlıların sesi kulağı olacak bir vekilimiz olmayacak Mecliste gibi gözüküyor. Sivil toplum kuruluşlarımızın bu duruma sessiz kalmaları ise düşünülecek yarı bir konu.

Cumhuriyet tarihinini her döneminde siyasetin içerisinde yer almış Erzincanlılar bu seçimde partiler tarafından neden siyaset dışına çıkarıldılar, bunu hep birlekte oturup düşünmemiz gerekiyor kanaatindeyim.