17. 10. 2019

Aşağıumutlulular hasret giderdi

Kemaliye Aşağıumutlu Köyü İmar ve Kalkındırma Derneği’nin geleneksel olarak her yıl organize ettiği ‘Gurbette sılayı anma gecesi’ İstanbul Eyüp’te bulunan Beyazgül Düğün Salonu’nda yapıldı.Köylülerinin büyük ilgi gösterdiği geceye, İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş, Kemaliye Kaymakamı Fatih Kaya, İç Ticaret Genel Müdürü İsmail Yücel, Kemaliye Belediye Başkanı Mustafa Haznedar, Kâğıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, ve KEFTUD Başkanı İbrahim Güner katıldı.

Aşağıumutlu Köyü İmar ve Kalkındırma Derneği Başkanı Mehmet Cevandır, bir çok etkinliği geleneksel olarak her yıl düzenlediklerini belirterek, “her yıl İstanbul’da gece ve futbol turnuvası, köyde ise Pekmez Festivali düzenleyerek, köylülerimizin bir araya gelmelerini ve kaynaşmalarını sağlıyoruz. Geçen yıl ayrıca ilk kez tekne turu da düzenleyerek İstanbul boğazında Aşağıumutlu rüzgârı estirdik”dedi.  

Geceye katılan davetliler, Türk halk Müziği Sanatçısı Cengiz Yurtseven’in söylediği türkülerle eğlenirken, davul-klarnet eşliğinde bol bol halaylar çektiler.