Saygıdeğer dostlar, Erzincan hep sporla iç içe olmuş özellikle futbola ayrı bir özen göstermiş ve sevmiştir.

Erzincan gençleri bu anlamda kaynaştırmayı birlik, beraberlik, kardeşlik, dayanışma ve dostluk köprüsünü kuran nadir bir topluluk oluşturmuş ve TÜRKİYE İLLERİ ARASINDA ÖRNEK olmuŞlardIr.

İLÇELERE baktığımızda KEMAH KÖYLERİ DOSTLUK TURNUVASI bunun en güzel örneklerinden biridir. KEMALİYE DOĞA SPORLARI, REFAHİYE KÖYLERİ  FUTBOL TURNUVASI, ve diğer ilçe ve köylerin yapmış olduğu halı saha  turnuvaları gibi bunları çoğaltabiliriz.

KEMAH KÖYLERİ DOSTLUK TURNUVASI 1978 den bugüne aralıksız devam ediyor, her sene bir çok takımın katıldığı örnek bir turnuva. Bu turnuva tüm sivil toplum kuruluşlarına aracılık etmiştir, örneğin ERSİAD ve EKEV gibi kuruluşların oluşmasında rehber olmuştur.

KEMALİYE DOĞA SPORLARI festivali yıllardan beri devam ediyor. Sahip olduğu doğa turizmini dünyaya tanıtan ender ilçelerimizden biridir ve ilçelermiz bazında farklı bir konumdadır.

REFAHİYE FUTBOL TURNUVASI ve bal festivali ise katılımcı siyasetin yanında başarısıyla ilçesine ve köyüne değer katan ender ilçelerimizden biridir.

İliç ve diğer ilçelerimiz bu etkinliklerini yapsalar da devamlılık arz etmediklerinden seslerini fazlaca duyuramıyorlar.
Bu etkinliklere katılan ilgi duyan herkes aşağı yukarı birbirlerini tanırlar dayanışma ve kaynaşmanın birlik ve beraberliğin en güzel örneklerini sergilediler.

Ama beklentileri gerçekleşti mi? Hayır.
Bu kadar geniş ve TÜRKİYE’ye ÖRNEK OLMUŞ İLİMİZİN ve İLÇELERİMİZİN ETKİNLİKLERİNİ YAPACAK BİR TESİSİMİZ YOKTUR.

Burada büyüklerimize, siyasetçilerimize, sivil toplum örgütlerimize, işadamlarımıza ve herkese büyük görev düşüyor, gelin el birliğiyle ERZİNCANLILARA yakışır sportif ve her türlü etkinliklerimizi yapabileceğimiz TESİSLERİMİZ olsun, hayal gibi görünse de olmayacak bir şey değil, bunun örneklerini hiçbir şey yapmadan diğer iller başarıyorsa, en güzel etkinlikleri yapan bir Erzincan neden yapmasın.