Erzincanlı Sanayici ve İşadamları Derneği, (ERSİAD) yaşanan istifaların ardından sessizliğe büründü. Ne istifalarla ne de yeni seçilen başkan ile ilgili kamuoyuna her hangi bir açıklama yapılmadı.

15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından kapatılan ve bir yıl sonra yeniden açılan Erzincanlı Sanayici ve İşadamları Derneği, son dönemde yaşanan gelişmelerle dikkatleri üzerine çekti.

Açılmasının ardından olağan üstü kongreye giden ERSİAD’ta, daha önceki dönemlerde uzun yıllar başkanlık yapan Gülbey Sezgin başkanlığa seçilmişti.

Bir yılı aşkın bir süredir başkanlık görevini yürüten Gülbey Sezgin’in, sağlık sorunlarını gerekçe göstererek istifa etmesinin ardından, başkan yardımcısı Mustafa Kaçmaz’ında istifa etmesi ERSİAD’ta neler oluyor sorusunu akıllara getirdi.

Gülbey Sezgin’in başkanlıktan istifasını sunduğu aynı toplantıda ERSİAD yönetim kurulu üyeleri, jet hızıyla başkanlığı Saim Bahadır’ı getirdi.

Yaşanan istifalarla bir anda Erzincan kamuoyunun gündemine oturan dernekte bundan sonra ki sürecin nasıl işleyeceği, başka istifaların olup olmayacağı ve olağan üstü kongre kararı alınıp alınmayacağı da merak konusu oldu.

İstifalarla ilgili Erzincanlı Sanayici ve İşadamları Derneği’nden her hangi bir açıklama yapılmazken, başkan yardımcılığından ve yönetim kurulu üyeliğinden istifa eden Mustafa Kaçmaz yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamasında istifa etmesinin nedenlerini sıralayan Mustafa Kaçmaz, 13 ay önce yapılan genel kurulda üyelerin güveniyle yönetime geldiklerini ve bu görevi başarı ile yürüttüklerini belirtti.

Kaçmaz, “başkan Gülbey Sezgin’e istifa etmemesi yönünde, genel kurul bizi seçti devam edelim, başkana görevde kalmasını, ben ve yönetimin daha fazla destek olalım veya olağan üstü kongreye gidelim şeklinde üç öneride bulundum. Başkan önerilerimi dinledi fakat kararının kesin olduğunu ve göreve devam edemeyeceğini söyledi. Yerine de benim başkanlık görevini devam ettirmem konusunda ki düşüncesini dile getirdi” dedi.

Açıklamasında, genel kurulun ve yönetim kurulu kararlarının hiçe sayıldığına dikkat çeken Kaçmaz, “Eylül ayı içerisinde yapılacak toplantıya yurt dışında olacağımdan dolayı katılamayacağımı ve toplantının iki gün sonra yapılması talebimi dernek sekreterine ilettim. Buna rağmen yönetim kurulu bensiz toplanarak yeni başkanı seçti. Öte yandan bu süreçte bir takım insanların toplumu ayrıştıracak hoş olmayan söylemlerde bulunmasını da şiddetle kınıyorum” dedi.

30 yılı aşkın bir süredir sivil toplum kurumlarında görev aldığını belirten Kaçmaz, açıklamasında şunları söyledi;  “yönetim kurulu toplantısına katılarak yapılan yanlışı dile getirdim. Almış oldukları kararın yanlış olduğunu gerekçeleri ile söyledim. Gülbey Sezgin’in istifa etmesinin ardından seçim yaptınız bu yanlış ben doğal olarak başkanım. Benimde içinde olduğum bir toplantı yapılmalıydı. Yıllarca bu camiaya emek verdim. Bana sorulmadan fikrim alınmadan böyle bir toplantının ve seçimin yapılması yanlıştır. Son dönemde ERSİAD’a başkan adayı olmuş birisiyim, Gülbey Sezgin’in istifa etmesi neticesinde ben başkan olarak göreve devam etmeliydim. Yapılan bu yanlışlıklardan dolayı başkan yardımcılığı ve yönetim kurulu üyeliğinden istifa ettim. Ben genel kurul üyelerimizden özür diliyorum, ben vicdanen rahatım, bu olmadı yanlış yaptık diyenler düşünsün.