21. 02. 2020

Erzincan'da Kene spreyi dağıtıldı

e-Posta Yazdır PDF

Erzincan'da ardarda yaşanan kene vakaları nedeniye Sağlık Bakanlığı tarafından kene öldürücü sprey dağıtımına başlandı.

Refahiye ilk olarakYurtbaşı köyünde başlatılan uygulamada ilçe devlet hastanesinde görevli uzmanlar tarafından,  vatandaşlara, kenelere karşı alınması gereken tedbirler anlatıldıktan sonra, kene öldürücü spreyinin kullanılışı hakkında bilgiler verildi.

Refahiye Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Hakan Köksal, vücuda yapışan kenelerin kesinlikle sağlık kuruluşlarında çıkarılması uyarısında bulunduktan sonra, kene öldürücü spreyinin kullanılışını uygulamalı olarak anlattı.

Bilgilendirme seminerinin ardından köy halkına kene spreylerinin dağıtımı yapıldı. Refahiye Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Hakan Köksal, yaz ayları boyunca tüm köyleri gezerek bu spreyleri dağıtacaklarını belirterek; "Bu güne kadar yaklaşık bin adet sprey temin ettik ve dağıtımı bitmek üzere. Bütün köylülerimize kene ile ilgili korunma önlemleri ve yapılması gerekenler konusunda eğitimlere devam edeceğiz. Her gün 4 köyümüzde bu eğitimleri veriyoruz" diye konuştu

İl Özel İdare Müdürlüğü Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından KKKA hastalığıyla mücadele kapsamında, 5 bin TL'lik kaynak ayrıldığı,  7 ilçede sprey dağıtımı yapılacağı öğrenildi.