Samsun'un Ladik İlçesi'nde devriye gezen polis aracına kimliği belirsiz kişilerce uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi.

Üç ayrı noktadan yaklaşık 5 dakika süren saldırıda 2 polis memuru şehit oldu.

Olay,Samsun Caddesi Bahşi Mahallesi'nde meydana geldi. Ladik Çok programlı Lisesi ile Akdağ Gülışığı Rehabilitasyon Merkezi arasında devriye görevi yapan polis aracına, kimliği belirsiz kişilerce uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi. Üç ayrı noktadan yaklaşık 5 dakika süren saldırıda, mermilerin isabet ettiği polis memuru Hüseyin Koç olay yerinde şehit oldu, görev arkadaşı Malik Saykal ise ağır yaralandı.

Saldırganlar ormanlık alana kaçarken, silah sesleri üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Ağır yaralı olan Malik Saykal, ambulansla Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldılırdı. Burada tedaviye alınan Saykal, doktorların tüm çabasına karşın kurtarılamayarak şehit oldu.

Olay sonrası güvenlik güçleri, kaçan şüphelilerin yakalanması için çalışma başlattı. Terör saldırısı sonrasında kent merkezinden ilçeye takviye çevik kuvvet ve özel harekat ekipleri sevk edildi. Polis ekipleri ilçenin giriş ve çıkışlarını tutarken, özel harekat ekipleri de kırsal kesimde operasyon başlattı.

Olay sonrası ilçeye gelen Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, yaptığı açıklamada, “İki şehidimiz var. Kırsalda operasyonlar sürüyor. Hain saldırıyı gerçekleştirenleri en kısa sürede yakalayacağız” dedi.

Şehit polis memurlarının cenazeleri Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi morgundan alınarak, polis eskortu ve sirenler eşliğinde Samsun Valiliği önüne getirildi.

Burada düzenlenen törende konuşan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, iki polis memurunun hain bir saldırı sonucu şehit olduğunu belirtti. Şehit polislerin "Aziz vatanın bölünmez bütünlüğü, milletimizin birlik ve beraberliği için canlarını feda eden aziz şehitlerin saflarına katıldığını" vurgulayan Güzeloğlu, "Ülkemizin birlik ve beraberliğini hedefleyen bütün hain saldırılar asla amacına ulaşamayacaktır" dedi.

Şahit polis Hüseyin Koç’un eşi Latife Koç ve oğlu Akif ile yakınlarına baş sağlığı dileyen Vali Güzeloğlu, "Acınızı paylaşıyorum" dedi. Hüseyin Koç’un diğer oğlu Muhsin’in polis olduğu ve halen kısa dönem vatani görevini yaptığı bildirildi.

Hüseyin Koç’un kızı Buket ise, polis okulu öğrencilerini göstererek, "Vatan bölünmeyecek, babam gibi olacak bunlar. Bir tane öleceğiz, on tane doğacağız" diyerek ağladı.

Alanda toplanan ve ellerinde Türk bayrakları bulunan bir grup, terör örgütü aleyhine slogan attı.