17. 10. 2019

Kemaliye Shangri-La kardeş şehir oldu

e-Posta Yazdır PDF

Çin’in Shangri-La Kenti ile Kemaliye ilçesi arasında kardeş kent protokolü imzalanması amacıyla Çin Heyeti Erzincan’a geldi.

Erzincan Valisi Abdulkadir Demir ile görüşen heyet, Vali Demir’e Çin halısı hediye etti.
Ziyarete Çin’ in Shangri-la kentinden gelen 6 kişilik heyetin yanı sıra Kemaliye Belediye Başkanı Mustafa Haznedar, Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Aydın Yalvaç katıldı.

Çin’ in Shangri-la kenti arsında kardeş kent protokol görüşmeleri hakkında bilgi veren Kemaliye Belediye Başkanı Mustafa Haznedar, Her ülkede kardeş şehir uygulamasının olduğunu belirterek; “Bu şehirleri turizm merkezi yapmak istediklerini söyleyerek bize bir davet getirdiler. Biz de Mayıs ayının 8 ile 12 arası Tibet’ e gittik. Burası Tibet Özerk Bölgesi’nde bir şehir. Çin hakimiyetinde ve 330 bin nüfuslu bir şehir. Orada niyet mektubunu imzaladık ve bakanlığımızdan da izin aldık. Daha sonrada kardeş şehir protokolünü imzalamak üzerede Çin’in Shangri-la kenti yetkilileri buradalar” dedi.

Erzincan Valisi Abdulkadir Demir ise Dış İşleri Bakanlığı ve İç İşleri Bakanlığından gerekli izinler alındıktan sonra Çin’in Shangri-la kenti ile Kemaliye ilçesi arasında kardeş kent protokol görüşmeleri kapsamında görüşmelerin devam ettiğini belirterek; Arkadaşlarımız ziyaretlerini gerçekleştirdiler. Şimdide bu ziyaretin karşılığı olarak Shangri-la Kenti yetkilileri ilimizi ve Kemaliye’yi ziyarete geldiler. Kardeş şehir uygulaması için Dış İşleri Bakanlığı ve İç İşleri Bakanlığından gerekli izinler alındı. Özellikle Çin Halk Cumhuriyeti son yıllarda hem Türkiye hem de dünya için önemli bir güç. Bende Çin’ e gittiğimde gördüm ki artık Çin ekonomik anlamda dünyada söz sahibi olabilecek bir çapta. Çin’ in Shangri-la kenti ve Erzincan’ın Kemaliye ilçesinin insanları birbirleriyle karşılıklı ilişki kurmaları daha sonrada bunun kültür ve sosyal alanda da yürütülmesi aynı zamanda iki ülkenin insanlarının birbirleriyle yakınlaşması açısından da son derece önemli. Kendilerine ilimize hoş geldiniz diyor saygılar sunuyorum” dedi.

Çin’ in Shangri-La kenti yetkilileri ise Erzincan da olmaktan memnun olduklarını dile getirerek yapılan sıcak karşılamadan dolayı teşekkür ettiler. Yapılan konuşmaların ardından Çin’ in Shangri-la kenti yetkilileri Erzincan Valisi Abdulkadir Demir’ e üzerinde sadece Çin’de yetişen bir çiçek motifinin işli olduğu duvar halısı hediye ederken, Erzincan Valisi Abdulkadir Demir de Çin’ in Shangri-la kentinden gelen yetkililere Erzincan işi bakır hediye etti.