Erzincan Emniyet Müdürlüğü, vatandaşları sosyal ağ profili kullanırken ve bankacılık işlemi yaparken tuzaklara dikkat etmeleri konusunda uyardı.


Erzincan İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından vatandaşların sosyal ağ profilini kullanırken veya bankacılık işlemi yaparken yanıltıcı içerikli mesajlarla yönlendirilen tuzaklara dikkat etmeleri konusunda uyarılarda bulunuldu.

Sahte sitelere dikkat edin
Açıklamada, son günlerde, yanıltıcı bilgi ve yönlendirme içeren mesajlarla sosyal ağ kullanıcıları şifrelerinin Phishing (Kimlik Avı Amaçlı Oltalama) yapılarak ele geçirildiği, akabinde sanal korsan tarafından sosyal ağ sahibi gibi davranılarak profilin arkadaşlık listesinde bulunan kişilerin çeşitli bahanelerle dolandırdığı olaylara sıklıkla rastlanılmaktadır. Bu tür suçlarla mücadele için yapılan çalışmalar sırasında, bahsi geçen dolandırıcılık işleminin sosyal ağ sitesi gibi davranan ancak şifre çalmak amacıyla hazırlanmış formlara sahip sahte olan web siteleri vasıtasıyla gerçekleştiği anlaşılmıştır.

Sanal saldırı yapılıyor
Phishing, gerçek kişi veya kurumlar tarafından gönderilmiş gibi görünen ve içeriğinde sahte web sitesine yönlendirme mesajı barındıran ve bu suretle hedef internet kullanıcılarının parola ve kişisel bilgilerine ulaşmayı amaçlayan bir sanal saldırı türüdür. Bu saldırı türü sadece yanıltıcı bilgi ve yönlendirme içeren mesajlara kullanıcının erişimi neticesinde gerçekleşmesi sebebiyle, internet kullanıcılarının bu tip saldırılar karşısında bilinçli olması kendi güvenliği için önem arz etmektedir. Vatandaşların sanal ortamda sosyal ağ profillerini kullanırken, internet üzerinden alışveriş veya bankacılık işlemi yaparken, Phishing amacıyla sanal dolandırıcılar tarafından hazırlanan bu tip tuzak amaçlı paylaşımlara karşı dikkatli olmaları, kullanıcı adı ve şifrelerini asla başka bir alan adı ile yayın yapan sahte web sitelerindeki formlara girmemeleri gerekmektedir. Phishing  yapılarak ele geçirilen kullanıcı adı ve şifreler vasıtasıyla arkadaşlarınızın ve sizin mağdur olabileceğinizi unutmayınız."