20. 02. 2020

Erzincan Üniversitesi 10. yılını kutladı

e-Posta Yazdır PDF

Erzincan Üniversitesi’nin kuruluşunun 10. yılı Sağlık Yerleşkesi Başöğretmen Konferans Salonu’nda düzenlenen törenle kutlandı.

Erzincan Üniversitesinin 2015-2016 akademik yılı açılışı düzenlenen ihtişamlı tören ile gerçekleştirildi.

Sağlık Yerleşkesi Başöğretmen Salonunda düzenlenen törene, Erzincan Valisi Süleyman Kahraman, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, siyasi partilerin temsilcileri, öğretim görevlileri, öğrenciler ve velileri katıldı.

Erzincan Üniversitesi’nin Çok Sesli Korosu’nun verdiği konsere öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Erzincan Üniversitesi’nin tanıtım filminin izlendiği törende daha sonra Prof. Dr. Cem Baygın açılış dersi verdi.

40 yıllık tecrübeye sahip
Programın açılış konuşmasını yapan Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, "40 yıllık bir yükseköğretim geçmişi ve tecrübesi olan Üniversitemiz, 2015-2016 akademik döneminde kuruluşunun 10. yılını tamamlayacaktır” dedi.

İnsan merkezli eğitim
Rektör Çapoğlu, “Erzincan Üniversitesi insan merkezli bir eğitim anlayışıyla, bilimi ve aklı esas alarak ülkemizin değerleri ve hedefleri doğrultusunda üstün nitelikli bireyler yetiştirmek; uluslar arası ölçekte bilim ve teknoloji üreterek bölgenin ve ülkenin sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunmak ve toplumun sorunlarını çözmeye yönelik çalışmalar yapma özgörevisi ve Anadolu’da bir dünya Üniversitesi olma özülküsü ve evrensellik ve çevre bilinci temel değerleri ile hareket ediyor” şeklinde konuştu.

Hızlı bir değişim yaşıyor
Erzincan Valisi Süleyman Kahraman törende yaptığı konuşmasında, "Dünyada birçok ülke bilgi toplumu olma yolunda ilerliyor. Bizler de bu değişime ayak uyduruyoruz. Her alanda değişmeler olduğu gibi üniversitelerimiz de dinamik yapısıyla hızlı bir değişim içerisindedir. Üniversiteler aracılığıyla tartışan, sorgulayan, araştırmacı, yenilikçi, genel kültürlü bireyler yetiştirmeye çalışıyoruz” dedi.

Emin adımlarla ilerliyor
Devletimiz eğitime büyük yatırımlar yapıyor. Her sene artan öğrenci sayısı ve nitelikli öğretim kadrosuyla hedeflediğimiz noktaya emin adımlarla ilerliyoruz. Erzincan Üniversitemiz de her sene güçlenen yapısıyla şehrimize, ülkemize büyük hizmetler sunuyor.  Bundan sonra da bu başarının artarak devam edeceğine inanıyorum. Üniversiteler, özgün düşünceleriyle topluma yol göstermelidir. Bu, üniversitelerin temel görevidir. Sorunlarımızın, sıkıntılarımızın çözüm noktasında üniversitelere büyük görev düşüyor. Şehrimizin insanı, üniversitemizden ideal bakımından beslenmeli, buna göre yolunu belirlemelidir. Üniversitemiz hem konumu hem vizyonu itibariyle Erzincan’ın Batı’ya açılan penceresidir” şeklinde konuştu.