14. 11. 2018

Başkan startı verdi

e-Posta Yazdır PDF

Erzincan Belediyesi kent içi ulaşımı kolaylaştıracak hafif raylı sistem (tramvay) projesinin zemin etüt çalışmalarına başladı.

Erzincan Belediyesi tarafından kent içi ulaşım için yürütülen Hafif Raylı Sistem (Tramvay) projesinin zemin etüd çalışmasının ilk sondajı vuruldu.  
Hafif Raylı Sistem (Tramvay) projesinin zemin etüd çalışma startı Erzincan da ki Fevzipaşa Caddesi üzerinde, Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincan Üniversitesi Rektörü İlyas Çapoğlu, ve vatandaşların katılımıyla verildi.

Zemin etütleri yapılacak

Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincan’da ulaşımın alanında yeni bir sistemi hayata geçirmenin mutululuğunu yaşadıklarını söyledi.

Başkan Başsoy, tramvay projesi ile ilgili çalışmalar, Gazi Üniversitesi ile yapmış olduğumuz protokol çerçevesinde Mayıs ayında başladı. Kent içi master planının hazırlanması ve hafif tramvay sisteminin çalışmaları birlikte başlatıldı. Bu iki proje birlikte yürütülüyor. Kent içi ulaşımını kolaylaştırmak ve üniversitenin kent içine uzak bir noktada kurulmasından dolayı ciddi sıkıntıların oluşması nedeniyle böyle bir projeyi hayata geçirmek için karar verdik. Havaalanından üniversiteye kadar olan güzergâhta zemin etütleri yapılacak. Önümüzdeki sene projenin yapım ihale startını vereceğiz”dedi.

Şimdiden ilk adım atıldı
Erzincan Valisi Ali Arslantaş da açıklamasında, Raylı sistem projesi ile Erzincan’ın tarihi bir güne imza attığını söyledi. Vali Arslantaş, “kentleşmenin sosyal yaşama etki olarak getirdiği çeşitli sorunlar var. Erzincan şehirleşme anlamında imar planını çözmüş durumda. Fakat toplu ulaşımda ileriye dönük çıkabilecek sorunları çözebilmek için Ekşisu’dan Üniversiteye kadar olan güzergâhta Raylı sistem uygulamasına geçerek, bu sorunu öngörülü bir yaklaşımla şimdiden çözmek için adım atıldı” şeklinde konuştu.