17. 10. 2019

Açılışını Başbakan Binali Yıldırım yaptı

e-Posta Yazdır PDF

Başbakan Binali Yıldırım, Et ve Süt Kurumu’nun Erzincan’da yaptırdığı bölgenin en büyük Tavuk Kombinası’nın açılışını yaptı.

Başbakan Binali Yıldırım, Et ve Süt Kurumu Erzincan Tavuk Kombinası açılışı ile Genç Çiftçi Projesi kapsamında 'Genç Çiftçilere Hibe Hayvan Dağıtımı' programına katıldı. Başbakan Binali Yıldırım bir dizi açılış programına katılmak üzere Erzincan’a geldi. Başbakan Yıldırım’ın Erzincan programına Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik eşlik etti.

100 kişinin ekmek kapısı
Et ve Süt Kurumu Erzincan Tavuk Kombinası açılış programına katılan Başbakan Yıldırım, Erzincan ve bütün ilçelerindeki hemşehrilerini selamlayarak başladı. Başbakan Binali Yıldırım, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın iki güzel projesinin açılışını yapıyoruz. Burada açılışı yaptığımı tesis Ankara’nın doğusunda beyaz et kesiminde en büyük tesistir. Hatta tek tesistir oda Erzincan’a yapılmıştır, hayırlı uğurlu olsun. Erzincan Et ve Süt, Tavuk Kombinesinin 10 milyon ton yıllık kapasitesi var. Daha modern tesis yapalım. Hemşehrilerimize kazandıralım. Bu bölgedeki bütün tavuk yetiştiriciliklerine hizmet etsin. Bu tesis tam olarak en az 500 bin tavuk kesim yapacak. Ve etrafta, bu civarda 200 den fazla tavuk çiftliği faaliyet gösterecek. Vatandaşlarımız iş, aş sahibi olacak. 100’ün üzerinde hemşehrimiz çalışacak, iş sahibi olacak. 14 yıldır 79 milyon vatandaşımızın derdini dert ettik, nereye gidersek gidelim elimiz boş gitmedik. Projelerle, dev eserlerle ülkemizi bir baştan bir başa donattık. Yolları böldük, gönülleri birleştirdik. Ülkemizi böldürtmeyiz, bunu herkes bilmeli. Türkiye’yi böldürtmeyiz." dedi.

Erzincan’a 6 milyar yatırım
Başbakan Binali Yıldırım, Erzincan’a 14 yılda neler yapmışız. 6 milyar üzerinde yatırım gerçekleştirdik. Hızlı tren Erzincan’a gelecek ondan sonra Erzurum’a Kars’a gidecek. TOKİ 1500 konutun yapımı devam ediyor. Kimyasal gübre işinden çıkacağız, organik, biyolojik gübre, direk toprağa verimlilik artışı olarak gidiyor, kaliteyi artırıyor. 2018 desteklerinden mazotta anlamlı bir indirim yapıyoruz. Mazotun yarısı sizden yarısı bizden hayırlı olsun. Deponun yarısını devlet karşılayacak. Biz üflemiyoruz söz veriyoruz. Verdiğimiz sözü de yerine getiriyoruz. 25 ilimizde hayvancılığın yetiştiricilik bölgesi kuruyoruz. 184 ovamızı da sit alanı ilan edeceğiz. Buralara çivi bile çaktırmayacağız. Türkiye kalkınacak." şeklinde konuştu.