Ergan Dağı, 5 bin 365 metre uzunluğu ve yaklaşık 3 bin metre genişliği ile dünyanın sayılı merkezlerinden biri olacak.

Tüm masumluğuna, tüm zarafetine ve tüm güzelliğine karşın gelişi ile bizleri telaşlı hallere sokar çoğu zaman. Herkes farklı duygularla bekler onu. Kimi bir an evvel gelmesini; kimi ise belki hiç uğramamasını ister buralara. Türlü türlü hazırlıklar yapılır onun için. Kalın kıyafetler, paltolar, montlar, bereler havaların ısındığında kaldırıldıkları yerlerinden yavaş yavaş çıkarılmaya başlanır ve güzelce havalandırılırlar; üzerlerine sinmiş naftalin kokusundan arınmaları için. Erzincan’da bir başkadır, bambaşkadır kış. Her mevsimi ayrı bir güzelliktir Erzincan’ın. Ama kışının güzelliğine diyecek yoktur hani. Kışın farklılığı, onu diğer mevsimlerden ayıran en büyük özelliği, kardır elbette. Bu güzelliği doyasıya yaşamak ve yaşatmak “doğa sporlarının başkenti” olmuş bir şehre çok yakışır hiç şüphesiz. Bu nedenle, Ergan Dağının kış sporları ve kış turizmi için cazibe merkezi yapılması amaçlanıyor şehrin yöneticileri tarafından.

Ergan dağı 2006 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Kış Turizm Merkezi ilan edildi. Bu kararın üzerinden geçen yıllarda bölgenin imar planlarının hazırlanması ile diğer teknik çalışmalar tamamlandı ve 2009 yılında projenin uygulamasına geçildi.

Projeye ulaşımı sağlayacak olan yol, Erzincan İl Özel İdaresi tarafından yapıldı ve sıcak asfalt için uygun duruma getirildi.

Ergan Dağı Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden birisi olmaya aday. Çünkü proje tamamlandığında Türkiye’nin en uzun pistlerinden ve en uzun mekanik sistemlerinden birisi burada olacak. Kurulmaya başlanan 2 bin 600 ve 3 bin 400 metrelik iki aşamalı telesiyej sisteminin montaj çalışmaları tamamlanmak üzere. Son teknolojinin kullanıldığı telesiyej 6 bin metre uzunluğunda. Saatte bin 500 kişiyi zirveye taşıyacak telesiyej sisteminin kurulabilmesi için yaklaşık 12 milyon lira harcandı.

Kayak merkezine modern bir günübirlik tesis yapılacak. Türkiye’nin en modern günübirlik tesislerinden birisi olacak olan tesiste, aynı anda bin kişi konaklayabilecek. Ergan Dağının bir diğer önemli avantajı ise havaalanına olan yakınlığı. Yollar tamamlandığında hava alanından tesislere 10-12 dakikada ulaşılabilecek.

180 gün boyunca üzerinde kar bulunan Ergan Dağı, 5 bin 365 metre uzunluğu ve yaklaşık 3 bin metre genişliği ile dünyanın sayılı merkezleri arasına girmeye şimdiden aday. Merkezin bölgeye çok önemli ekonomik getirilerinin olması bekleniyor.