24. 02. 2019

Bizi niye kovdun Erzincan

Yazdır

“Attın bizi gurbet ele,
Muradın olsun Erzincan,
Bekliyoruz gurbet elde
Çilemiz dolsun Erzincan”

Erzincanlı Türk Halk Müziği sanatıçısı Arif Kurt böyle diyor dizelerinde.

Bizi niye kovdun Erzincan
Bizde sana sığsaydık
Caddelerinde yürüseydik
Kahvehanede mola verseydik...
Acıların tazelendiği sohbetleri can
kulağıyla dinleseydik.
Erzincan’ı bilseydik Erzincan’ı öğrenseydik...

Evet gazetemizin bu sayısının manşeti sanırım yukarıdaki söylediklerini anlatır nitelikte. ‘Her yerdeyiz’ manşetiyle çıkıyor gazetemiz. Türkiye İstatislik Kurumu’ndan aldığımız verilerle hazırladığımız haberimiz Erzincanlıların ülkemizin her yerinde yaşadığı gösteriyor.

7 bölge 81 vilayete savrulmuş Erzincanlılar.
Doğduğum yer değil, doyduğum yer diyerek terk edilmiş Erzincan. Ekmek parası, geçim derdi atmış insanımızı gurbet ellere.

Taşı toprağı altın demişiz en fazla İstanbul’a gelmişiz. Sonra ver elini Ankara, İzmir, Kocaeli ve Bursa demişiz. Büyükşehirlere akın akın göç etmişiz. Gurbette çalışmanın, kazanmanın ve geçinmenin derdine düşmüşüz ama Erzincan’ı unutmamışız.
Ha gittiğimiz yerlerde yaptığımız işlerle hep adımızdan söz ettirerek, ‘havası sert insanı mert’ sözünü herkese söyletmişiz. Doğruluktan, dürüstlükten, güvenden ve öyle ki Erzincanlılıktan hiç taviz vermemişiz.

Haberimizde yer alan resmi rakamlara göre Türkiye genelinde yaşayan Erzincanlıların sayısı 625 bin, yani 3 Erzincan demek. Bir de düşünün bu kadar insanın Erzincan’da yaşadığını belki o zaman daha farklı olurdu memleketimiz. Belki kimse gurbete çıkmazdı. Kimse hasretlik çekmezdi.

Haberimizde yer alan verilere göre, 307 bin Erzincanlının yaşadığı İstanbul’da Refahiyeliler nüfus bakımından birinci sırada yer alıyor. Bu da en fazla Refahiye’nin göç verdiğini söylüyor bizlere. Erzincanlılar İstanbul’da en fazla Kartal ve Pendik’te yaşıyor.

Geçim derdinin gurbet ellere saldığı Erzincanlılar bir gün memleketlerine dönermi bilinmez ama, yeni yetişen neslin pek te Erzincan’a dönmeye niyetinin olmadığı da acı bir gerçek olarak içimizi sızlatıyor.