23. 02. 2019

2019'da mahalle olacaklar

Yazdır

Erzincan’da 9 belde ve 3 köy Resmi Gazete’de yayınlanan kararname ile merkeze bağlandı. Uygulama Mart 2019’dan itibaren geçerli olacak.

Erzincan’da 9 belde ve 3 köyün merkeze bağlanmasıyla ilgili karar resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunun Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, merkeze 5 kilometre olan 9 belde ve 3 köyün Erzincan Belediyesi'ne bağlandığını söyledi. Makamında basın toplantısı düzenleyen Başkan Başsoy, uygulamanın 20 Mart 2019 tarihinden itibaren geçerli olacağını belirtti.

Uyguluma 2019 başlayacak
9 belde ve 3 köyün Erzincan'ın mahallesi olacağını ifade eden Başsoy, “mevcut mahallelere nasıl hizmet veriyorsak aynı hizmeti yeni bağlanan yerlere de vereceğiz” dedi.  Resmi yazışmaların yapılmasıyla birlikte 2019 yılına kadar belde belediyelerinde taşınmaz, arac gereç ve dever işlemlerinin yapılamayacağını belirten Başkan Cemalettin Başsoy, “yeni personel alımları da belediye meclisinden geçtikten sonra ihtiyaç varsa alınacak. Resmi binaların tamamı hizmet binası olarak devam edecek. 30 Mart 2019 tarihinden sonra bütün şehir uygulamasına geçileceğinden dolayı buradaki hizmet binaları belediyemizin bir şubesi olacak” dedi.

Merkez nüfusu arttı

Belde ve köylerin Erzincan merkez belediyeye bağlanması ile birlikte merkez nüfusun 138 bin 642’ye çıkacağını ve bu konuda da tabelaların en kısa zamanda değişeceğini belirten Başkan Başsoy, TUİK verilerine göre Erzincan merkezin 2016 yılı nüfusunun 96 bin 248 olduğunu ancak, beldelerin bağlanması sonrası nüfusun 142 bine çıkacağını hatırlattı. Başsoy, İller Bankasından gelecek katkının iki katına çıkacağını da sözlerine ekledi.