23. 02. 2019

Adı yetiyor

Yazdır

Havası sert, insanı mert Erzincan, adı ile herkese güven verirken bugün Türkiye’de Erzincanlıların parmak gösterilmesi ise bir tesadüf değildir.

Bir tarih ve külter kenti olan Erzincan, geçmişten günümüze bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, diğer yandan ise tarihe adını her zaman altın harflerle yazdırmıştır. Havasının sert, sularının soğuk olmasınmıdır bilinmez insanı her zaman dürüst ve güvenilir olmuştur. Türkiye’nin her döneminde Erzincanlıların bulunması ise bunun bir eseridir.

Bugün Türkiye’nin neresine giderseniz gidin Erzincanlıyım demeniz yetiyor. İnsanlar Erzincan adını duyduğu zaman akıllarına ilk gelen güven oluyor. Bu da bir tesadüf değil senelerce insanlarının zararsız olması ve vatan, millet sevgisi ile yaşamalarından ve dürüstlükten taviz vermemelerinin eseridir.

Erzincan öğrenciler ve memurlar içinde tercih edilen şehirlerinin başında gelmektedir. Şenrin insanlara huzur vermesi, terörün olmaması, ulaşım sıkıntısının yaşanmaması ve en önemlisi de insanının güven vermesidir. İnsanların bu güveni duymasında ki önemli etkenlerden biri de Erzincan’nın aile yapısını koruyan nadir illerden biri olmasıdır.