17. 10. 2019

Kemah Festivali coşkuyla yapıldı

e-Posta Yazdır PDF

Bu yıl 21. organize edilen Geleneksel Kemah Sultanmelik Kültür ve Spor Şenlikleri, Kemahlıların büyük katılımı ile gerçekleştirildi.

21.Geleneksel Kemah Sultanmelik Kültür ve Spor Şenlikleri, büyük coşkuyla gerçekleşti. Erzincan Valiliği himayelerinde, Kemah Kaymakamlığı, Belediyesi ve Kemahlılar Sosyal Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin organize ettiği 21. Geleneksel Kemah Sultanmelik Kültür ve Spor Şenlikleri ilçe meydanında yapılıdı.

40 yıldır devam ediyor
Şenliklerin açılış konuşmasını yapan Kemahlılar Dernek Başkanı Mehmet Oral, şenliklerin gurbet ile sılanın buluşmasına vesile olduğunu belirtti. Başkan Oral, “1978 yılında gençlerin kaynaşması için başlayan turnuvamızın 40. yılını düzenlemenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Kemah’a katkısı büyük
Kemah Belediye Başkanı Osman Kemal Aslan da konuşmasında, şenliklerin Kemahlıların birlikteliğe önemli katkı sağladığını belirterek, “ev sahipliği yapmanın onurunu yaşıyoruz” diye konuştu.

Final heyecanı Kemah’ta
Kemah Kaymakamı Cuma Çotu da konuşmasında, şenliğin önemine vurgu yaparak, "21 yıldır düzenlenen şenliklerle gurbet ile sılada yaşayan hemşehrilerimiz buluşma imkanı bulmaktadır. İstanbul'da yapılan futbol turnuvasının final heyecanının sılaya taşınması da şenliğe ayrı bir değer katmaktadır" dedi.

Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy ve Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle de konuşmalarında, Kemahlılarla bir arada bulunmaktan mutluluk duyduklarını dile getirdiler.

Tüm Türkiye’ye örnek
Erzincan Valisi Ali Arslantaş da yaptığı konuşmada, Kemahlıların birlik beraberliğinin tüm Türkiye’ye örnek olduğunu ifade ederek, "Kemah insanı vefakardır, milli değerlere bağlıdır. Turnuvaya 15 Temmuz şehidimiz Burak Cantürk’ün isminin verilmesi de Kemahlıların vatanına ve milletine olan bağlılığını göstermektedir" dedi.

Festivalde, Saklı bahçe piknik alanında yemek organizasyonu yapılırken, Türk Halk Müziği Sanatçıları Sevim Erkılıç ve Sercan Direk de konser verdi.

Şampiyon Kererspor oldu
Öte yandan, 40. Geleneksel Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası Şehit Burak Cantürk 2017 sezonunun şampiyonu rakibini penaltılarda yenen Kererspor oldu.