23. 02. 2019

Tarih gün yüzene çıkıyor

Yazdır

Üzümlü’de, Urartular döneminden kalan tarihi Altıntepe Kalesinde 2017 yılı 15. dönem kazı çalışmaları başladı.

Üzümlü’de Urartular döneminden kalan tarihi Altıntepe Kalesinde 2017 yılı 15. dönem kazı çalışmaları başladı. Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Altıntepe Kalesin’de incelemelerde bulunarak çalışmalarhakkında bilgi aldı.

Altıntepe Kalesini gezen Vali Arslantaş, Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Altıntepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karaosmanoğlu’ndan bilgi aldı. Altıntepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karaosmanoğlu, kalenin Urartu arkeolojisine büyük katkılar sağladığını dile getirerek, kalede tapınağın yanında kanalizasyon sistemi, tuvalet, havuzu ve yine kabul salonu olarak ifade edilen apadanası olduğunu kaydetti. Karaosmanoğlu, kalenin güney yamacındaki 3 mezarın, yanındaki açık hava tapınağı, mezarın içerisindeki lahitlerin o dönemin Urartu sanatında tek örnek olduğuna dikkat çekti.

Erzincan Valisi Ali Arslantaş ise kazı çalışmalarını yürüten ekiplere kolaylıklar dileyerek, kazı çalışmaları ile ortaya çıkacak eserlerin gelecek nesillere aktarılması ve kültür, turizm bakımından Erzincan için çok önemli bir kazanım olacağını kaydetti.