23. 02. 2019

Refahiye deresi yeşil alan oluyor

Yazdır

Refahiye’nin içerisinden geçen dere çehresinde ki 3 bin 100 metrelik alanda yapılacak rekreasyon çalışmalarıyla ilçenin çehresi değişecek.

Refahiye’nin içerisinden geçen dere çevresinde ıslah çalışması yapılacak. Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Refahiye’den geçen dere çevresinde yapılacak rekreasyon ve rehabilitasyon çalışması öncesi dere kenarında mülkiyeti bulunan vatandaşlarla bir araya geldi.

Başbakan talimat verdi
Başbakanı Binali Yıldırım’ın derede ıslah çalışması yapılması talimatı üzerine Erzincan Valisi Sayın Ali Arslantaş, proje alanı içerisinde ev veya arazisi bulunan vatandaşlar ile toplantı yaptı.

Öğretmenevinde gerçekleştirilen toplantıya Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Vali Yardımcısı Dede Musa Baştürk, Refahiye Kaymakamı Hatice Bayar Özdemir, Belediye Başkanı Cevdet Çınar ve mülk sahibi vatandaşlar katıldılar.

Sosyal alanlar yer alacak
Yapılacak olan rekreasyon ve rehabilitasyon çalışması hakkında katılımcılara bilgilendirmede bulunan Vali Ali Arslantaş, "DSİ Bölge müdürlüğümüz bu alanda bir proje çalışması yaptı. Suyun içinden aktığı 8 metrelik taşkın koruma alanı olmak üzere toplam 46 metre genişliğinde bir alan yapılacak. Derenin her iki noktasında gezi alanları, park, çocuk oyun gurupları olacak. İnsanların her zaman faydalanabileceği rekreasyon alanı oluşturulacak. Vatandaşlarımızın bu alanda tapulu alanları var. Yapılacak çalışma sonrasında mülk sahipleri ile uzlaşma sağlanması durumunda 3 bin 100 metrelik güzergahta bu çalışma yürütülecek. 3 bin 100 metrenin bin 800 metresi hazine arazi olduğundan herhangi bir sorun görünmüyor. Geriye kalan alanda vatandaşların yerleri var. Amacımız, vatandaşımızın burada güzel bir vakit geçirebileceği bir yeşil alan inşa etmek. Kurulacak komisyon tarafından mülk sahipleri ile kısa sürede uzlaşı sağlanmasını ümit ediyoruz" dedi. Vali Ali Arslantaş’ın konuşmasının ardından salondaki katılımcılar proje hakkında bilgilendirildiler.