21. 05. 2019

Erzincan Atasına sahip çıktı

e-Posta Yazdır PDF

Erzincan’da 35 yıl önce askerler tarafından yapılan Atatürk portresinin silinmeye yüz tutması yetkilileri harekete geçirdi.

Erzincan'da Keşiş Dağı’nda bulunan ve uzaydan görülen ‘ tek Türk’ olanarak nitelendirilen Atatürk portresinin silinmeye başlaması üzerine Erzincan Valiliği yeniden yapılmasına karar aldı.

29 günde yapmılmıştı

Erzincan’da 1982 yılında kısa dönem askerlik yaparken, 3 bin silah arkadaşı ile birlikte 30 günde dünyanın en büyük portresini Keşiş Dağları’nın eteklerine yapan Araştırmacı-Yazar ve Ressam Mustafa Aydemir, portrenin yenileme çalışmaları için kente geldi. 7 Bin 500 metre kare alan üzerine, 176 metre boyundaki dev eser 600 ton taş, 210 ton harç ve 200 ton boya kullanarak 29 günde tamamlanan eser, zamanla yağmur ve kar suları nedeniyle aşınınca, bakım ve onarım için çalışma başlatıldı. Ressam Aydemir, 1982 yılında kısıtlı imkanlarla tamamen atık boya ve maddelerden yaptığı eseri 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na yetiştirilmesi için çalışmalara başlayacaklarını söyledi.

Ne gekeriyorsa yapılacak
Aydemir; "35 Yıl sonra burada olmaktan mutlu ve gururluyum, Erzincanlıların atasına sahip çıktığını gördüm. Görüştüğüm yetkililer portrenin yenilenmesi için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını söylediler. Atamızı inşallah yeniden eski canlı gözleriyle Erzincan’a baktıracağız. 1982 Yılında bu eseri tamamen gönüllü bir çalışma yapıldı. O günkü iddiam 30 günde beş kuruş para harcatmadan yapmaktı, bunu başardık. Dağın taşını kullandık, atık malzemeleri kullandık. Eğitim sonrası askerlerimizin gönüllü çalışmalarıyla başardık. Kendisini vatanına, milletine ve atasına borçlu hisseden bütün Erzincanlımız, bütün askerimiz buraya koştu. 35 Yıldan beri de hiç bir şey olmadı. 35 Yılda boyanın solması normaldir, ufak tefek kaymalar var, gerekenleri yapacağız. 29 Ekimde atımızı Erzincan’a o güzel gözleriyle baktıracağız” dedi.