17. 02. 2020

Yangın iki köyü küle çevirdi

Kemaliye’ye bağlı Harmankaya Köyünde çıkan yangında 11 ev, Refahiye Aydoğan köyü yaylasında çıkan yangında ise 15 ev küle döndü.

Alınan bilgiye göre, Harmankaya Köyünde gece kuru otların tutuşması sonucu yangın çıktı. Kısa sürede büyüyen yangın, yakınlardaki ev ile ahırlara sıçradı. Köylülerin müdahalesine rağmen söndürülemeyen yangın, Kemaliye, İliç ve Divriği belediyeleri itfaiye araçları ile Erzincan Orman İşletme Müdürlüğüne ait itfaiye ekiplerince kontrol altına alındı. Yangında, 11 ev ile altlarındaki ahır kullanılamaz hale geldi. Gece çıkan yangın sabah saatlerinde söndürüldü.

Refahiye’de 15 ev yandı
Refahiye’ye bağlı Aydoğan köyü yaylasındaki 15 ev ve 1 mescit yandı. Edinilen bilgiye göre, Aydoğan köyü yaylasındaki bir evin bacasından çıkan yangın, evin yakınlarındaki diğer evlere de sıçradı. Yangın sebebiyle 15 ev ve 1 mescit yanarak kullanılamaz hale geldi. Yayla sakinleri çıkan yangını kendi çabalarıyla söndürmeye çalışırken aynı zamanda ahırlarındaki hayvanlarını tahliye etti. İtfaiye ekiplerinin olay yerine varmasıyla yangın söndürülerek kontrol altına alındı.