21. 02. 2019

Erzincan derneklerinin dünü ve bugünü

Yazdır

Cumhuriyetin kuruluşu 1923’ün hemen sonrasında 1928’den itibaren Erzincan'dan İstanbul’a ufak ufak göç başlar. Dedelerimiz, babalarımıza anlatırlarmış, atlarla, katırlarla Trabzon’a, Trabzon’dan da gemiyle İstanbul’a gelirlermiş. Yıllar sonra memleketine dönebilen dönermiş. 7 sene hatta 10 sene gurbette kalanlar olmuş. Evini eşini yıllarca görmemiş.

Köyden kente göç 1960 yıllar da daha da hızlanmış. Gurbette yaşamaya başlayanlar, ufakta olsa birarada olmak için dernekler kurmaya başlamışlar.
Öyle ki o zaman da kurulan derneklerin adresleri kahve köşeleri olmuş. Bu günkü gibi özel dernek binaları filan da yokmuş. Hemşehrileri biraraya getiren yerler olarak faaliyetlerini sürdürmüşler.

1970 yılların başında köy derneklerin beraberinde ilçe dernekleri de kurulmaya başlanmış. İlçe dernekleri köy dernekleriyle beraber bir çok etkinlikler organize etmişler.

Birlik ve beraberliği sağlamayı hedefleyen dernekler özellikle gençleri birarada tutmak amacıyla futbol turnuvaları organize etmeye başlamışlar.
Bunun en büyük örneği ise Kemah köyleri dostluk turnuvası olmuştur.
Tam 40 yıldır Erzincan'a örnek bir sivil toplum kuruluşu olan Kemahlılar Derneği bunu da hala kesintisiz olarak başarılı bir şekilde sürdürmektedir.

Dernekçilik zordur ve fedakarlık isteyen bir iştir. Büyüklerimizin şu sözleri hep kulağımızdaki küpe olmuştur. “vaktinizi, naktinizi, evinizi biraz ihmal edebilirseniz ve fedakarlık yapabilirseniz gelin dernekçilik yapın” Çok ta doğru söylemişler bu sözleri.   

Değerli dostlar, o günler ile bu günlerin dernekciliğinin arasındaki farkı ortaya koymak için bunları anlatmak istedim.
Bu gün dernekçilik çok farklı, herkes kafasına göre dernek kuruyor. Ne yaptığını, niçin kurduğunu kimse bilmiyor.
Toplumda karşılığı varmı ona hiç bakmıyor. Ben dernek kurdum diyor çıkıyor ortalığa. Yahu arkadaş topluma hizmet edeceksen Amenna. Yok kendini tatmin edeceksen, inanan bir kişi de olsa zamanını kaybettirmek günahtır, yazıktır be kardeşim.

Bakıyorsun yıllarca derneğine hizmet etmiş kişiler, bugün görevde olan başka yöneticilere abilik yapacağı yerde,
derneğini aşağı çekmek için her türlü çıkışları yapabiliyor.
Nerde kaldı emeğin,
Nerde kaldı abiliğin.
Böyle şey olur mu kardeşim.
Bu topluma yazıktır, günahtır. Gelin bir olalım doğru olalım. Biz olalım.
Ben varsam tamam, ben yoksam
olmaz demeyelim.

Birlikten, beraberlikten kuvvet doğar.
Doğru ya doğru, yanlışa yanlış diyelim.
Şunu iyi bilelim herkes istediğini yapabilir. Buna kimse bir söz edemez.
Bazı kişiler eğer bu topluma bilerek
veya bilmeyerek zarar veriyorsa bunu da birilerin söylemesi lazım. Bende
onu kısmen de olsa dile getirmeye çalıştım.

Saygılarımla...