21. 05. 2019

BU GiDiŞE SON VERiN

e-Posta Yazdır PDF

İstanbul’da son dönemlerde Erzincan adı altında kurulan derneklere Erzincanlılardan ve STK’lardan ardı ardına büyük tepkiler geldi

 

STK’lar tepki gösterdi

Son dönemlerde İstanbul’da Erzincan adı altında ardı ardına kurulan derneklere Erzincanlılar büyük tepki gösterdi. Tabela derneği olarak yorumlanan bu derneklerin içinin boş olduğu ve Erzincanlıların birlik ve beraberliğine zarar verdiği iddia edildi. Her önüne gelenin Erzincan adını kullanarak dernek kurmasına sivil toplum kuruluşları da karşı çıktı. STK yöneticileri Erzincan’ı temsil eden köklü derneklerin haricinde yeni kurulan derneklere itibar edilmemesini istediler.

Bize bir faydası olmaz

Erzincan Milletvekili Serkan Bayram’da bu tür girimşimlerin topluma bir fayda sağlamayacağını ifade ederek duruma tepki gösterdi. Biz ayrılamayayız diyen Bayram, “Bizim için her Erzincanlı önemli. Her ilçeye bir dernek kurarsak ve bölünürsek bunun bize bir faydası olmaz. Erzincanlı bütünleştirici ve birleştiricidir. Bu yüzden bu tabela derneklerinin gidişine bir son verelim. Bizim merkezimiz, EKEV, ERSİAD ve ilçe derneklerimizdir” dedi.

Erzincanlıları bölmeyin

ErzincanlI Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Gülbey Sezgin’de, yeni kurulan derneklere sert tepki gösterdi. Kendileri için en önemlisinin ilçe ve köy dernekleri olduğunu belirtten Başkan Sezgin, “yeni kurulan dernekler Erzincanlıların gücünü bölmeye yöneliktir” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Bunlar tabela derneği

Erzincan Kültür Eğitim Vakfı Başkanı Sadık Ağca, kurulan bu derneklerinin tabela dernekleri olduğuna dikkat çekerek, “bunlar Erzincan ismini kendilerine basamak yapmaya çalışıyorlar” dedi. Başkan Ağca, EKEV ve ERSİAD’ın Erzincan’ın çatı kuruluşları olduğunu da söyledi.