Siirt’te vatani görevini yaparken, kaza kurşunuyla yaralanıp vazife malulü olan jandarma er Ercan Türkmen (42) 21 yıl önce yaralandığı gün olan 21 Nisan’da şehit oldu.


21 yıl önce Siirt’te vatani görevini yaparken, arkadaşının silahından çıkan kaza kurşunuyla vurulup, vazife malulü olan jandarma er Ercan Türkmen, tedavi gördüğü Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hayatını kaybetti.


Türkmen, vatani görevini yaptığı Siirt İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı Sağırsu Jandarma Karakolu'nda 21 Nisan 1999 tarihinde, arkadaşının silahından çıkan kurşunla sırtından vuruldu. Vurulduktan sonra uzun süre tedavi gören ancak bir daha yürüyemeyen Türkmen vazife malulü sayıldı. Yapılan tedavilere rağmen sağlığına kavuşamayan Türkmen, olaydan tam 21 yıl sonra, vurulduğu gün olan 21 Nisan’da hayatını kaybetti. Kaza kurşununa bağlı gelişen komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybeden Ercan Türkmen şehit sayıldı.


Türkmen için Ulalar Cemevi'nde askeri cenaze töreni düzenlendi. Törene, Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Gençlik Hizmetleri ve Spor Bakan Yardımcısı Sinan Aksu, Erzincan Milletvekili Burhan Çakır ile askeri erkan ve vatandaşlar katıldı. Ercan Türkmen, kılınan cenaze namazının ardından Aziz Dede Mezarlığı'nda toprağa verildi.


Öte yandan Erzincan Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Siirt İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı Sağırsu Jandarma Karakol Komutanlığı emrinde görevli iken 21 Nisan 1999 tarihinde silah kazası sonucu vazife malulü olan Jandarma er Ercan Türkmen, 21 Nisan 2020 tarihinde tedavi gördüğü Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde şehit olmuştur. Şehidimize yüce Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve aziz milletimize başsağlığı dileriz" denildi.