29. 03. 2020

Erzincan'da 23 Nisan coşkusu

e-Posta Yazdır PDF

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99. yıl dönümüne Erzincan’da coşkuyla kutlandı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünce Merkez Spor Salonu'nda düzenlenen programa Erzincan Valisi Ali Arslantaş, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ali Ekiyor, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Aziz Gün, kamu kurum müdürleri, öğrenciler ve veliler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından okunan İstiklal marşı ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, çocukların; üreten, sorgulan, araştıran bireyler oldukça ulusal egemenliğin ilelebet devam edeceğini belirterek, tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı.

Ardından konuşan Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun ise yeni nesillerin sorumlu ve duyarlı birer vatandaş olabilmeleri için gereken tüm çabanın gösterilmesi gerektiğine değinerek, tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı.

Erzincan Valisi Ali Arslantaş yaptığı konuşmada; “Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışı ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99.yıl dönümünü, birlik ve beraberlik içinde kutlamanın gururunu ve sevincini yaşıyoruz. Kurtuluş Savaşı’yla başlayan bağımsızlık mücadelemiz sırasında Türkiye Büyük Millet Meclisi açılması, küllerinden doğan bir milletin Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurulacağını müjdelemiştir. Millet iradesini hâkim kılmak için büyük bir özveriyle açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi o dönemde istiklalimiz ve istikbalimiz için önemli kararların alındığı bir yer olmuştur. Böylelikle milli egemenlik temelinde bağımsızlık ışığı tüm yurda yayılmıştır.

Gazi Meclisimizin açılmasıyla demokrasinin ve bağımsızlığının en önemli merhalesi tamamlanmış, tarihin hiçbir döneminde esarete mahkûm olmayan şanlı ecdadımız küllerinden doğan bir devlet kurmuştur. Cumhuriyetle doğan çocuklar bugün olgunluk çağındadır. Filiz, fidan, fidan köklü bir ağaç olmuştur artık. Ecdadımız bizlere cennet gibi bir vatan bırakmıştır" dedi.

Konuşmaların ardından öğrenciler hazırlamış oldukları birbirinden renkli dans gösterileri ile sahne alırken, seslendirdikleri şiirler ile birleştirdikleri gösteriler katılımcılardan büyük alkış aldı.