24. 08. 2019

Erzincan’ı bir de böyle düşünün...

Yazdır

Yıllarca "Ekmek aslanın ağzında" dedi Erzincanlı.
Erzincan'da batırdığı güneşin bir başka şehirde doğuşunu gördü.
"Ekmek" dedi.
"Aş" dedi.
"Su " dedi.
Yollara düştü.
Rızkını başka şehirlerde buldu ama.
Hep Erzincanlı kaldı.
Bundan 100 yıl öncesinin Erzincan'ı belki de bu şehrin şimdi ki bir mahallesi kadar küçüktü.
Bugünkü Erzincan'da 100 yıl sonrasının Erzincan'ın iki mahallesi kadar küçülecek belki.
Erzincanlı yine o şehir benim, şu ilçe senin deyip yollara düşecek.
Gidenin yerine bir başkası gelecek.
Ama bir şey var asla değişmeyecek.
Erzincanlı "Ben Erzincanlıyım" diyerek kalacak.

İş bu dizelere atıfta bulunan bir araştırma yaptı Türkiye İstatislik Kurumu (TÜİK). Bizde bu ilginç araştırmanın şaşırtıcı sonuçlarını taşıdık gazetemizin manşetine.

TÜİK, Herkes kendi memleketinde yaşasaydı illerin ne olurdu? sorusunun cevapını aramış. Herkesi şakına çeviren araştırmanın sonucunda metropol şehirlerin boşaldığı ve yeni büyük şehirlerin oluştuğu ortaya çıkmış.

Araştırma Erzincan ile ilgili de çarpıcı sonuçları da gözler önüne serdi. Peki Türkiye genelinde yaşayan Erzincanlılar doğdukları topraklara dönsele ne olurdu?

İşte bu sorunun cevabı bizleri çok şaşırtıyor. Erzincanlılar memleketlerine dönse şehrin nüfusu 634.820 oluyor. Bu rakamları ilçelere göre dağıtıldığında, Erzincan’ın merkez nüfusu 167 bin 984 oluyor.

Verilere göre nüfusu en kalabalık ilçe 110 bin 133 kişi ile Refahiye, nüfusu en az ilçe ise 16 bin 716 kişi ile
Otlukbeli oluyor. Otlukbeli şu anda Erzincan’ın en nüfusa sahip ilçesi durumunda zaten.

Gazetemizin hazırladığı bu özel haberde Türkiye’nin hangi ilinde ne kadar Erzincanlının yaşadığı da ortaya çıkıyor. Erzincanlıların en yoğun yaşadığı İstanbul’da, Erzincanlı nüfusu bir önceki yıla göre azalmış durumda. İlçeler arasında İstanbul’da en fazla Refahiyeliler yaşarken, en az ise Üzümlülüler yaşıyor.

Araştırmanın ortaya çıkardığı ilginç sonuçlardan biri ise Eskişehir, Karaman, Malatya, Amasya ve Adıyaman illerinde, Otlukbeli’nden hiç kimsenin yaşamaması oldu.

Türkiye'nin dört bir yanına yayılmış Erzincanlıların bugünkü Erzincan'ın üç katı olduğunu görülürken, TÜİK’in yaptığı bu araştırma bir gün gerçek olur mu? O nu da bilemeyiz.