10. 12. 2019

Sakin şehirlerin yeni gözdesi Kemaliye

e-Posta Yazdır PDF

Sakin felsefesine ve kendi özelliklerine sahip çıkan kentlerin biraraya geldiği Cittaslow Birliği’ne Kemaliye’de aday gösterildi.

İtalya’da 1999 yılında kurulan, ‘sakin’ felsefesine ve kendi özelliklerine sahip çıkan kentlerin bir araya geldiği Cittaslow Birliği’ne Kemaliye ilçesi ile birlikte Türkiye’deki üye sayısı 15’e yükselecek. Üç yıl süren hazırlık ve 54 kriterin yerine getirilmesinin ardından İtalya’nan Torino kentinde geçen yıl gerçekleştirilen Cittaslow (sakin şehir) Koordinasyon Toplantısı’nda Kemaliye de aday gösterildi.
Uzun zamandır turizmi geliştirmeye çalışan ilçe sakinleri 3 yıldır Cittaslow ağına girebilmek için 54 kriteri yerine getirmeye çalışıyor. Keban Baraj Gölü kıyısında olan Kemaliye, oldukça etkileyici bir vadinin içinde bulunuyor. Kemaliye, günümüzde geleneksel yöre mimarisini ve dokusunu büyük ölçüde korumakta. Kemaliye, Büyük Kanyon’dan sonra dünyanın ikinci büyük karanlık kanyonuna sahip. Karanlık kanyon yerli turistler tarafından pek bilinmese de yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Kemaliye Belediye Başkanı Mehmet Karaman, ilçeyi kültür ve doğa turizmi şehri yapmak için çalışmaları sürdürdüklerini ifade ederek, “bu sene Uluslararası Doğa Şenliklerimiz 29 Haziran - 2 Temmuz tarihleri arasında başlangıç olacak. Bu uluslararası boyuta taşındı. Yurt dışından gelecek sporcular olacak. İnşallah her aya bir festival yapmak istiyoruz. Bizde yeni seçildik. Halkımıza güzel hizmetler yapmak istiyoruz. Kemaliye’yi dünyada tanınan bir turizm kenti yapacağız. Sakin şehir kapsamında eksikleri tamamlayacağız. Sakin şehir adaylığımız değerlendirme aşamasında. İnşallah oraya da gireceğiz. Doğamız, kültürümüz çok güzel. Herkesi Kemaliye’ye bekliyoruz” dedi.