10. 12. 2019

TREN HOŞ GELMiYOR

Yazdır

Turizm treninin, tarih ve doğal zenginlikleriyle öne çıkan Kemah ve Kemaliye’de durmaması bölge halkının tepkisine neden oldu.

Kültür Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı’nın ortak girişimi ile Ankara-Kars arasında seferlere başlayan Turistik Doğu Ekspresi, Erzincan dahil olmak üzere 5 il ve ilçelerinde duruyor. Turistlik amaçlı yola çıkan trenin, tarihi, kültürü ve doğal güzellikleri ile insanları büyüleyen Kemaliye ve Kemah’ta durmaması bölge insanı tarafından büyük tepkiyle karşılandı.

Kemah ve Kemaliye’nin tarihi ve doğal yapısıyla bunu fazlasıyla hak ettiğini belirten vatandaşlar çeşitli platformlarda tepkilerini dile getirirken, imza kampanyaları düzenlediler. Bir çok medeniyete ev sahipliği yapan Kemah’ın ve Kanyonları, taş yolu ve doğal güzellikleri ile insanları büyüyelen Kemaliye’nin bu projenin dışında tutulmasına isyan eden vatandaşlar, siyasi sebeplerin de bu duruma neden olduğunu iddia ettiler.

Turistik Doğu Ekspresi’nin İliç’te dururarak buradan Kemaliye’ye minibüslerle taşınan turistlerin zamanlarının çoğunun yollarda geçtiğini belirten vatandaşlar, gelenlerin hiç bir şey görmeden geri döndüklerini iddia ettiler. Bölge halkı trenin bir seferinde Kemaliye’de, başka bir seferde Kemah’ta ve diğer bir seferinde de İliç’te durmasının ilçeler için daha faydalı olacağını dile getirdiler.

Proje 50 noktada birer ikişer dakika durmak yerine, gidişte 3 ve dönüşte 2 noktada uzun süreli durarak, sadece Kars'ın değil ara noktalardaki il ve ilçelerin de turizmden tam anlamıyla faydalanmasını sağlamak için geliştirildi. Tren, yolcuların tarihi ve turistik yerleri ziyaret edebilmeleri için Ankara'dan Kars yönüne gidişte Erzincan, İliç ve Erzurum; Kars'tan Ankara yönüne gelişte ise Sivas'ın Divriği ve Bostankaya istasyonlarında duruyor.