20. 02. 2020

Kemaliye’de 40. yıl coşkusu

e-Posta Yazdır PDF

Bu sene 40’ıncısı düzenlenen ve 3 gün süren Kemaliye (Eğin) Kültür ve Doğa Sporları şenlikleri adeta nefes kesen görüntülerle sahne oldu.

Bu sene 40’ıncısı düzenlenen Kemaliye (Eğin) Kültür ve Doğa Sporları şenlikleri nefes kesen görüntülerle sona erdi. Kemaliye (Eğin) Kültür ve Doğa Sporları şenliğinin 40’ıncısı bu yıl yine ulusal ve uluslararası düzeyde ilgi görecek nitelikteki sportif ve kültürel etkinliklerle birlikte gerçekleşti.

Erzincan Valiliğinin katkı ve himayeleriyle düzenlenen şenlikler, Kemaliye Kaymakamlığının katkılarıyla Kemaliye Kültür ve Kalkınma Vakfı (KEMAV) ve Kemaliye Belediye Başkanlığı tarafından gerçekleştirildi. Şenliğin ana temaları her yıl olduğu gibi bu yıl da ‘Özgür kültür ziyafeti, doğa sevgisi ve kardeşlik’ oldu.

Kanyona büyük ilgi
3 gün süren şenlikler sırasında doğal güzellikleriyle de öne çıkan Kemaliye’de bulunan ve dünyanın en görkemli kanyonlarından biri olan Karanlık Kanyon ilgi gördü. Türkiye’de bir ilk olarak başlayan Kemaliye Karanlık Kanyonda gerçekleştirilen ve adrenalin tutkunlarının nefesini kesen basejump atlayışları ve wingsuit etkinliği izleyenlerin adeta nefeslerini kesti. Uluslararası 40'ıncı Erzincan Kemaliye (Eğin) Kültür ve Doğa Sporları şenliğinde wingsuit etkinliği, dağ bisikleti yarışları, basejump etkinliği, TKF Dragon yarışları, fotoğraf sergisi, atölye çalışmaları, tırmanış yarışması, konser ve doğa sporları yer aldı.

Kemaliye (Eğin) Kültür ve Doğa Sporları şenliğinin açılış konuşmasını yapan Kemaliye Kültür ve Kalkınma Vakfı (KEMAV) Başkanı İsmail Yücel, ‘‘Kemaliye’de bulunan karanlık kanyonun her geçen gün daha fazla tanınarak büyük ilgi görüyor, Kanyonun üzerine bir gerdanlık gibi asmak istediğimiz, dünyanın en yüksek asma yürüyüş köprüsü olarak kurgulanan 'Sırat on Fırat' markasını Türkiye turizminin hizmetine sunduk. Projemiz kısa bir süre sonra tamamlanarak ihale aşamasına gelecektir” şeklinde konuştu.