10. 12. 2019

Erzincan ekoturizm cenneti

Yazdır

Gölleri, akarsuları, kaplıca suları, dağları, yaylaları ve vadileriyle oldukça zengin bir kaynağa sahip olan Erzincan adeta bölgenin ekoturizm cenneti durumunda.

Erzincan’ın, sahip olduğu jeolojik konum ve dört mevsimin yaşanabilir oluşu, birbirinden farklı ekoturizm faaliyetleri için son derece uygun bir il olduğu açıklandı.

Erzincan yeşil alanların toplam yüzölçümü içinde oldukça yüksek bir orana sahip olduğu ifade edilerek, "Erzincan, gölleri, akarsuları, kaplıca suları, dağları, yaylaları ve vadileriyle ekoturizm açısından oldukça zengin bir kaynağa sahiptir." denildi.

Erzincan’da ekoturizm açısından değerlendirilen ve değerlendirme potansiyeline sahip faaliyetler şöyle belirtildi:

Dağcılık ve tırmanış: Genelde dağlar ve platolarla kaplı olan Erzincan coğrafik açıdan çok çeşitli yeryüzü şekillerine sahiptir. Karanlık Kanyon ve Acemoğlu Boğazı kaya tırmanışı ve dağcılık için Erzincan’da bulunan en uygun yerlerden ikisidir. Ayrıca Ardıçlı Gölü, Yedigöller ve Aygır Gölü güzergâhlarında da kaya tırmanışı yapılabilmektedir. Doğa yürüyüşü ve kamp kurmayı da içeren dağcılık sporu için ise, Esence, Dumanlı, Ağbaba, Coşan, Munzur ve Ergan Dağı zirveleri vardır.

Rafting: Erzincan’da genelde Nisan ve Ağustos ayları arasında Karasu (Fırat) Nehri üzerinde yapılmaktadır. Rafting parkurlarına ulaşım kolay olup, bu parkurlar, Erzurum, Erzincan karayolları güzergâhı üzerinde bulunmaktadır. Mayıs ayından sonra suların azalmasıyla Sansa Bağlar mevkiinden Mutu'ya kadar 26 km’lik bir parkur oluşur.

Kano: Fırat Nehri  Mercan Deresi, Kömür Çayı ve Tuzla Çayında debinin yüksek olduğu bahar aylarında akıntılı su kanosu yapılabilirken; Mertekli Regülatörü, Tercan Baraj Gölü, Erzincan Baraj Gölü ve Keban Baraj Gölünde ise durgun su kanosu yapılabilmektedir. Özellikle Karasu ırmağı; hem Sansa Boğazında, hem de Kemah ve Kemaliye Boğazlarında akarsu turizmine olanak tanımaktadır.  

Yamaç paraşütü: Yamaç paraşütünün hemen hemen her mevsim yapılabilmesine olanak veren Erzincan, dünya yamaç paraşütü şampiyonalarına ev sahipliği yapan önemli bir merkezdir. Keşiş ve Munzur Dağları, bu sporun yapılabilmesine olanak veren iki bölgedir. Ayrıca Erzincan, Türk Hava Kurumu’nun paraşüt eğitimi verdiği önemli merkezlerden biridir.

Kayak: Erzincan kış sporları açısından da önemli potansiyele sahip bir coğrafyadır. Ergan Dağı Kış Sporları ve Doğa Turizmi Merkezi 12 kilometre uzunluğunda ve çeşitli zorluk derecelerinde pistlere sahip bir kayak merkezidir. Kayak dışında farklı sportif ve eğlenceli aktivitelerin yapılabileceği merkez aynı zamanda yeni teknolojili telesiyej sistemine sahiptir.

Buzul tırmanışı:
Buzul tırmanışı, kış mevsiminde Girlevik Şelalesi’nin donması sonucu oluşan sarkıtlara tırmanarak yapılabilmektedir. Şelalenin donmasıyla oluşan bu sarkıtların uzunluğu 25- 30 m’yi bulmaktadır.

Kampçılık: Esence Dağı, Ergan Dağı, Yedigöller, Refahiye Dumanlı Ormanları ve Bayırbağ Değirmenönü Mevkileri Erzincan’da kamp yapılabilecek en uygun yerlerden bazılarıdır.

Trekking: Doğada, genelde guruplar halinde, bir noktadan diğer bir noktaya varmak amaçlı yapılan, hafif tempolu sportif yürüyüştür. Yaylabaşı Ardıçlı Gölü, Bayırbağ, Yedigöller ve Aygır Gölü güzergâhları trekking yapmak için en uygun yerlerdir.

Dağ bisikleti: Erzincan, bisiklet severler için muhteşem manzara ve doğal güzelliklere sahip bir coğrafya olmakla birlikte birçok parkura sahiptir. Erzincan’da bu sporun geliştirilmesi için kurulmuş dernekler bulunmaktadır ve bu dernekler, yılın belli zamanlarında çeşitli organizasyonlar düzenlemektedirler.

Offroad: Offroad olarak bilinen ve 4x4 arazi araçları ile doğada zor koşullarda yol alma özelliği ile tanınan bu doğa sporu "yol dışı" anlamını taşır. Bu spor için Ergan Dağı ve Ekşisu mevkii ve Erzincan’ın birçok bölgesinde bu sporun yapılabilmesi olanaklıdır.