20. 02. 2020

EKEV yeni döneme hazır

Yazdır

Erzincan Kültür Eğitim Vakfı (EKEV), 2019-2020 eğitim-öğretim yılında üniversite öğrencilerine sağlayacağı burslar için toplantı düzenledi.

Erzincan Kültür Eğitim Vakfı (EKEV), 2019-2020 eğitim-öğretim yılında üniversite öğrencilerine sağlayacağı burslar için düzenlediği toplantı da, 8 bin 313 burs taahhüdü aldı. Erzincan Kültür Merkezi (EKM) Çok Amaçlı Toplantı Salonunda düzenlenen programa hayırseverler yoğun ilgi gösterdi.

45 bin öğrenciye destek
Kur'an-ı Kerim tilaveti ve EKEV bursiyerlerinin Kudüs gezisinin anlatıldığı sinevizyon gösterisiyle başlayan toplantının açılış konuşmasını yapan EKEV Başkanı Sadık Ağca, 1993 yılında kurulan EKEV'in bugüne her geçen gün hızla büyüyerek kadar 45 bin öğrenciye burs verdiğini ve eğitimine katkı sunduğunu söyledi.  

Geleceğe umutla bakıyor
Vakfın sadece burs vermediğini de dikkat çeken Başkan Ağca, "Vakfımız öğrencilere verdiği bursların yanı sıra, yurt hizmeti ve hemşehrilerimizin birlik beraberliği adına önemli etkinlikler yapmaktadır. Kamu yararına çalışan vakıf statüsüne kavuşan EKEV, varlıkları ile de ekonomik olarak da güçlü durumdadır ve artık geleceğe daha da umutla bakmaktadır" dedi.

Vakıfçılık hayır işidir

TBMM eski Başkanı Binali Yıldırım da yaptığı konuşmada, en büyük yatırımın eğitime yapılan yatırım olduğunu ifade ederek, "EKEV, üstlendiği misyonu en güzel şekilde yerine getirerek, gençlerimizin eğitimine önemli katkılar sunmaktadır. 1993 yılında kurulan EKEV, bugüne kadar 45 bin gencimizin eğitimine katkı sağlamış ve burs alarak eğitimini tamamlayan hemşehrilerimiz bugün önemli yerlerdeler ve burs verir duruma gelmişler. Vakıfçılık, hayır ve hasenat işidir. Hayır ve hasenat işinin de iki boyutu vardır. Birisi vakit, bir diğeri ise nakittir. Vakti olan gece gündüz koşturacak. Vakti olmayan ise nakdi konuşturacak. Yani burada herkese bir iş var" dedi.

Programda yapılan konuşmaların ardından, hayırsever işadamları 8 bin 313 burs taahhüdünde bulundu.

Toplantıya, TBMM eski Başkanı Binali Yıldırım'ın yanı sıra, Ulaştırma eski Bakanı Ahmet Arslan, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, ERSİAD Başkanı Saim Bahadır, ERSİAD eski Başkanı Gülbey Sezgin, ERGAB Başkanı Sedat Sevim, İliç Dernekler Federasyonu Başkanı Cahit Tatar, Kemahlılar Dernek Başkanı Fahrettin Arslan, KEFTUD Başkanı Murat Akoğlu, Refahiye Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Eyüp Ferudun Süngü, Gebze Erzincanlılar Dernek Başkanı Uğur Öcal, Tercan Dernek Başkanı Selahattin Beket ve çok sayıda hayırsever işadamı katıldı.