17. 10. 2019

Vasgirt Deresi'nin ıshalı devam ediyor

e-Posta Yazdır PDF

Erzincan ve Kavakyolu Beldesi arasında geçen Vasgirt Deresi yatağında Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından başlatılan ıslah çalışmaları devam ediyor.

Işıkpınar Deresi'nde (Vasgirt Deresi) yapılan ıslah çalışmalarını yerinde inceleyerek, yetkililerden bölgedeki çalışmalar hakkında bilgi alan Vali Abdulkadir Demir, "10,5 kilometrelik derenin ıslahının 2010 yılında bitirilmesinin planlandığını Işıkpınar köyünden başlayarak, Kavakyolu beldesi arasından geçen ve Karasu Nehri'ne kadar uzanan Işıkpınar Deresi ıslah çalışmaları sürüyor. Yaklaşık 4 Milyon TL'ye mal olacak ıslah çalışmasının ardından bölge yeşil alan ve spor alanları olarak kullanılacak. Yapılacak proje neticesinde derenin maksimum feyezan debisini geçirecek şartta boyutlandırılıp üzerinde yürüme bantları ile boşa çıkan alanların yeşillendirilmesi sağlanacaktır." dedi.

Dere üzerinde bulunan Kavakyolu Köprüsü'nün ikinci bir köprüyle genişletilerek, Demirkent beldesini Kavakyolu beldesine bağlamayı planladıklarını kaydeden Demir, ıslah çalışmasıyla 500 dönümlük şeritsel bir alanın ortaya çıkacağını dile getirdi.