22. 09. 2019

Sigara yasağında değişiklik yok

e-Posta Yazdır PDF

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sigara yasağına uyulması konusunda vatandaşın desteğinin yüzde 99 olduğunu söyledi.

Akdağ, 2009 yılında sigara yasağı konusunda 5 bin 112 cezai işlem uygulandığını, 3 bin 717 kişiye sigara içtiği için, bin 395 işletmeye de sigara içilmesine müsaade ettiği için ceza verildiğini ve toplamda yaklaşık olarak 4 milyon TL idari para cezasının kesilmiş olduğunu söyledi.

Bakan Akdağ, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Ulusal Kapasite Geliştirme Bölümü Koordinatörü Armando Peruga ve Bloomberg Sigara ile Mücadele Girişimi DSÖ Avrupa Bölge Sorumlusu Kristina Mauer’i kabulünde DSÖ’nün Türkiye’deki yeni uygulamaların önemini fark ettiğini belirterek, “Türkiye aslında hem Avrupa hem de dünya için mükemmel bir örnek teşkil etmiş oldu. Kendileri ile birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Ayrıca, Türk medyasında İspanya ile ilgili bir takım haberler yer alıyor. İspanya’da hükümetin en kısa zamanda Türkiye’dekine benzer uygulamalar için harekete geçmiş olduğunu gördük, bundan da çok mutlu olduk” diye konuştu.

Akdağ, CHP’li milletvekillerin sigara yasağının yumuşatılması yönündeki teklifiyle ilgili bir soruya, “Biz sıcak bakmıyoruz. Burada önemli olan vatandaşın bu konudaki desteğinin devamıdır. Vatandaşımız bu konuda Bakanlığımız politikalarının arkasında durduğu müddetçe değişiklik olmayacaktır. Bazı milletvekillerini teklifleri var ama bu meselede vatandaşın ne düşündüğü önemlidir. Millet bu şekilde destekledikçe benim hiçbir endişem yok” yanıtını verdi.

Akdağ, sigara cezalarının ne kadar olduğu yönündeki bir soruyu, “Asıl buradaki başarı vatandaşın desteği ve kabulüdür. 2009’da 5 bin 112 cezai işlem uygulandı. 3 bin 717 kişi sigara içtiği için, bin 395 işletmeye sigara içilmesine müsaade ettiği için ceza verildi. Yaklaşık olarak toplam 4 milyon liraya yakın idari para cezası kesilmiş durumda. Yasaya uyulma oranı genelde yüzde 99 civarında. Yasaya uyulmadığını da görüyoruz. İçişleri Bakanlığı, Emniyet görevlileri, belediyeleri de görevlerini yapma konusunda hassas olmaya çağırıyoruz” şeklinde yanıtladı.

Akdağ, yasakla beraber sigarayı bırakma oranları ile ilgili bir soruya da, “Henüz rakamlar elimizde yok ancak sigara içiminde azalma olduğunu biliyoruz” yanıtını verdi.