17. 10. 2019

Dünya Süt Günü Erzincan'da kutlandı

e-Posta Yazdır PDF

Dünya Süt Günü nedeniyle Erzincan'da Geçit Beldesi Dr. Cahit Ziya Ulukök İlköğretim Okulu öğrencilerine süt dağıtıldı.

Dünya Süt Günü Erzincan'da kutlandı. Geçit Beldesi Dr. Cahit Ziya Ulukök İlköğretim Okulu'nda düzenlenen kutlama programında öğrencilere süt dağıtıldı.

Sütün faydalarını öğretmek, süt içme alışkanlığının kazandırılması ve süt tüketiminin artırılmasını sağlamak amacıyla, Uluslararası Sütçülük Federasyonu’nun 1956 yılında aldığı bir karar gereğince, her yıl 21 Mayıs günü, Federasyona üye tüm ülkelerle birlikte ülkemizde de ‘Dünya Süt Günü olarak kutlanıyor. Dünya Süt Günü ve ‘Süt Haftası’ etkinlikleri ile beslenmede önemi olan süt için tüketim alışkanlığı kazandırmak istenmekte ve bu nedenle etkinlikler planlanıyor.

Programda konuşan Tarım İl Müdürü Ali Lek, “İnsan yaşamında bebeklikten çocukluğa, ergenlikten yaşlılığa vücut için en gerekli besin maddelerinden biri olan süt, kalsiyum açısından zenginliği ile vücudumuz açısından hayati önem taşımaktadır. Beslenme yönünden sütten en iyi yararlanma şeklinin sütü içerek tüketmek olduğu, sağlıklı bir gelişim için süt üretiminin ve toplam tüketim içindeki payının yükseltilmesi gerekmektedir. Geleceğin güvencesi çocuklarımıza süt içme ve dengeli beslenme alışkanlığını kazandıralım” dedi.

Ali Lek özellikle çocukluk ve gençlik dönemlerinde süt içme alışkanlığının kazanılmasına özen gösterilmesi gerektiğinin de altını çizerek; “Çocuk ve gençler, bu besinleri her gün önerilen miktarlarda tüketmeleri için teşvik edilmelidirler. Hepimizin de bildiği gibi ileri dönemlerde edindiğimiz alışkanlıkların temelinde çocukluk dönemindeki kazanımlarımız yer almaktadır. Yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı da bu dönemlerde kazanılmaktadır. Büyüme ve gelişme dönemindeki çocukların süt ürünlerini tüketerek büyümesi ileri yaşlarda görülen osteoporoz (kemik erimesi) ve diğer hastalıklardan korunması yönünden çok önemlidir. Ülkemizde süt tüketimi AB ülkelerine kıyasla daha düşüktür. Ülkemizde kişi başına tüketilen içme sütü miktarı yıllık 24 litre civarındadır. Bu miktar birçok Avrupa ülkesinde 100 litrenin üzerindedir. Oysa her yaş grubunun günde 2 su bardağı süt veya süt ürünlerini tüketmesi gerekmektedir. Herkesin Dünya Süt Gününü kutluyorum, süt için süt içirin” diye konuştu.